Ford 2004-Early 2008 Ford 3-Valve 4.6L,5.4L & 6.8L Modular Engines - One Piece Design - 8 Pack of PN 346
ACCEL HP Spark Plugs are made with a Copper core which is a better conductor than Platinum and Iridium. They deliver a stronger spark especially in high performance applications where high combustion pressures are present. Copper is much better at dissipating heat than other materials which lessens the chance of a misfire. ACCEL HP Spark Plugs are gapable allowing you to open the gap exposing a larger flame kernel or close it if needed for high boost applications. All ACCEL HP Spark Plugs have machine rolled threads allowing for a more precise thread engagement and torque retention.
ACCEL HP Spark Plugs are made with a Copper core which is a better conductor than Platinum and Iridium. They deliver a stronger spark especially in high performance applications where high combustion pressures are present. Copper is much better at dissipating heat than other materials which lessens the chance of a misfire. ACCEL HP Spark Plugs are gapable allowing you to open the gap exposing a larger flame kernel or close it if needed for high boost applications. All ACCEL HP Spark Plugs have machine rolled threads allowing for a more precise thread engagement and torque retention.
- For use with Black Coil Boot, OE Coil 3L3E or ACCEL 140033 or 140033-8
- One Piece Design - Won't break off in head during removal like two piece design
- Copper Core - Copper is a better conductor than Iridium or Platinum plugs
- Heat Dissipation - Copper dissipates Heat Much better than other materials
- "C" - Cut Design - un-shrouding the spark kernel
- See PN 346 for Single Spark Plug
- Gapable - Unlike Iridium or Platinum
- Machine Rolled Threads-Precise thread engagement
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2008 | Ford Crown Victoria |
| 2004-2008 | Ford E-150 |
| 2004-2005 | Ford E-150 Club Wagon |
| 2007-2008 | Ford E-150 Econoline |
| 2004-2008 | Ford E-250 |
| 2004-2005 | Ford E-350 Club Wagon |
| 2007-2008 | Ford E-350 Econoline |
| 2004-2008 | Ford E-350 Super Duty |
| 2004-2006 | Ford Econoline |
| 2004-2005 | Ford Excursion |
| 2004-2008 | Ford Expedition |
| 2004-2008 | Ford Explorer |
| 2007-2008 | Ford Explorer Sport Trac |
| 2004-2008 | Ford F-150 |
| 2004 | Ford F-150 Heritage |
| 2004-2008 | Ford F-250 |
| 2004-2008 | Ford F-250 Super Duty |
| 2004-2008 | Ford F-350 |
| 2004-2008 | Ford F-350 Super Duty |
| 2005-2006 | Ford GT |
| 2004-2008 | Ford Mustang |
| 2004-2005 | Lincoln Aviator |
| 2006-2008 | Lincoln Mark LT |
| 2004-2008 | Lincoln Navigator |
| 2004-2008 | Lincoln Town Car |
| 2004-2008 | Mercury Grand Marquis |
| 2004 | Mercury Marauder |
| 2004-2008 | Mercury Mountaineer |
| Attributes | |
| ASIN | B01EX1IC1K |
| Assembly Method | Tapered |
| Brand | ACCEL |
| California Proposition 65 | No |
| Category | Ignition, Ignition |
| Clearance Category | Ignition |
| Country of Origin (Primary) | CZ |
| Discount Percentage | 26-50% |
| Electrode Material | Copper |
| Emission Code | 2, 2 |
| GAP | n/a |
| Gap Size | N/A |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409915085 |
| Hazardous Material Code | N |
| Heat Range | Stock |
| Hex Size | 0.5625 in., 9/16" |
| Length | Standard |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | D |
| Package Quantity | 8 |
| part type | Spark Plug |
| Product Type | Spark Plug, Spark Plug |
| Projected Tip | No |
| Qty | 8 |
| Reach | 0.8125 in., .8125" |
| Resistor | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Seat Type | Tapered |
| Style | Copper Core |
| Sub Category | Secondary Ignition, Secondary Ignition |
| Thread Size | 16mm, 16 |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty Time | 90 |
| GTIN | 00743047113554 |