Combining the functions of an OBC and a DC-DC converter into a single module simplifies the EV drive system
Combining the functions of an OBC and a DC-DC converter into a single module simplifies the EV drive system. The AEM EV CCU is very compact and lightweight, while offering high efficiency, stable charging, long life, high protection level, and high reliability. The AEM CCU is 100% driven via CAN by the VCU in conjunction with the BMS-18, and is not directly controlled by the charge plug connector or the off vehicle EVSE (Electrical Vehicle Service Equipment).
Combining the functions of an OBC and a DC-DC converter into a single module simplifies the EV drive system. The AEM EV CCU is very compact and lightweight, while offering high efficiency, stable charging, long life, high protection level, and high reliability. The AEM CCU is 100% driven via CAN by the VCU in conjunction with the BMS-18, and is not directly controlled by the charge plug connector or the off vehicle EVSE (Electrical Vehicle Service Equipment).
- 6.6kw (32 amps) on board charger + 2.5kw DC-DC converter
- Compact design (275mm x 202mm x 68mm =3.8L volume) - 2.5x to 3x smaller than comparable units
- The HV battery charger is rated at 93.5% efficiency at full load
- The DCDC LV output is rated at 91.5% efficiency at full load with a max continuous DCDC output of 178A @ 14V
- The CCU has the following protection functions:
- Input over and under voltage protection
- High voltage output over and under voltage protection
- High and low voltage output short circuit protection
- Over temperature protection
- 350Vdc nominal output and up to 450Vdc max
- Plug-and-play with AEM's EV controls
- Liquid cooled and temperature controlled for efficient thermal management
- Lightweight (5.5kg, ~12 pounds) comparable units are typically 18-24 pounds
| Attributes | |
| Brand | AEM |
| Carry Handle | No |
| Category | Electrical, Charging and Starting |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | 5, 5 |
| Grade Type | Professional |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8504409580 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 68mm |
| Length | 275mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | A |
| part type | Battery Charger |
| Product Type | CCU, Charger |
| SDR Required Flag | N |
| Sub Category | Battery Service |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 12 lbs |
| Width | 202mm |
| GTIN | 00090127469248 |