ARB Drag Chain with Micro Recovery Bag is ideal for clearing roads and obstacles.
No one wants an interruption to their wheeling adventure, with the durable and heavy-duty ARB Drag Chain, you will be extra prepared to tackle the toughest terrain.
No one wants an interruption to their wheeling adventure, with the durable and heavy-duty ARB Drag Chain, you will be extra prepared to tackle the toughest terrain.
- Ideal for the static dragging of logs and trees, clearing roads and obstacles
- Large open hook end with latching lock plus a durable lug end for attachment
- Electro-plated for rust prevention
- Stores nicely in the durable micro recovery bag
| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| Breaking Limit | 7.5 T / 16700 lb |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Silver |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Hazardous Material Code | N |
| Length | 5m / 16 ft |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| LOAD RATING | 3.8 T / 8400 lb |
| Material | Steel |
| SDR Required Flag | N |
| Thickness | 8 mm / 5/16 in |
| Warranty Time | 3 |
| GTIN | 09332018092533 |