All-In-One decoder harness kit for H1/H3 LED bulb installations. Prevents bulb-out dash warnings and flickering on CAN bus equipped vehicles. Plug-and-play, no splicing required.
Prevent bulb out dash warnings or flickering by using these harnesses. Our “All In One" harnesses are the highest quality solution on the market for normal or complicated electronic situations. For use with LED headlight and fog light bulbs that deploy CAN bus and PWM. These decoders install quickly by plugging the harness module into the vehicle headlight connector. These harnesses have been tested for compatibility in Dodge, Chrysler, Jeep, VW, BMW, Audi, Mercedes-Benz and many other CAN bus system currently in use. Learn more about CAN bus and PWM in the FAQ section below.
Prevent bulb out dash warnings or flickering by using these harnesses. Our “All In One" harnesses are the highest quality solution on the market for normal or complicated electronic situations. For use with LED headlight and fog light bulbs that deploy CAN bus and PWM. These decoders install quickly by plugging the harness module into the vehicle headlight connector. These harnesses have been tested for compatibility in Dodge, Chrysler, Jeep, VW, BMW, Audi, Mercedes-Benz and many other CAN bus system currently in use. Learn more about CAN bus and PWM in the FAQ section below.
- Fast Connectivity: The All In One harness connects to the light assembly via the stock connectors.
- Solve Electronic Issues: The All In One harness will work for CAN bus and PWM equipped vehicle errors.
- All In One Box: Two (2) control devices per box.
Information:
Compatible with H1/H3 LED bulbs. Designed for vehicles with CAN bus or other electronic bulb-out detection systems. Verify your vehicle's bulb socket type before installation.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1999-2004 | Acura RL |
| 2002-2006 | Acura RSX |
| 2004-2008 | Acura TSX |
| 1996-2002 | Aprilia Pegaso 650 |
| 1997-2002 | Aprilia RS 125 |
| 1996-2002 | Aprilia RS 250 |
| 1996-2004 | Audi A6 |
| 2006-2008 | Audi A6 |
| 1996-2008 | Audi A6 Quattro |
| 1997-2000 | Audi A8 |
| 1997-2003 | Audi A8 Quattro |
| 2001-2005 | Audi Allroad Quattro |
| 2002-2003 | Audi S6 |
| 2007-2008 | Audi S6 |
| 2001-2003 | Audi S8 |
| 2000-2006 | Audi TT |
| 2001-2006 | Audi TT Quattro |
| 1997-1999 | BMW 318is |
| 1995 | BMW 740i |
| 1997-2001 | BMW 740i |
| 1995-2001 | BMW 740iL |
| 1997-2001 | BMW 750iL |
| 2001-2006 | BMW F650CS |
| 2003-2005 | BMW F650CS ABS |
| 2003-2004 | BMW K1200GT |
| 1998-2003 | BMW K1200LT |
| 2003 | BMW K1200LT Exodus |
| 1999-2002 | BMW K1200LTC |
| 1999-2001 | BMW K1200LTI Icon |
| 1999-2000 | BMW K1200LTS |
| 1997-2005 | BMW K1200RS |
| 1999 | BMW K1200RS Dakar |
| 1998-2005 | BMW R1100S |
| 1999 | BMW R1100S ABS |
| 2002 | BMW R1100S ABS |
| 2004-2005 | BMW R1100S ABS |
| 2002 | BMW R1100S Boxer Cup |
| 2003-2005 | BMW R1100S Boxer Cup Replica |
| 2000-2001 | BMW R1100SA |
| 1999-2004 | BMW R1150GS |
| 2002-2005 | BMW R1150GS Adventure |
| 2003 | BMW R1150GS Sport |
| 2002-2006 | BMW R1150R Roadster |
| 2001-2005 | BMW R1150RT |
| 2004-2005 | BMW R1200C Montauk |
| 2002-2006 | BMW R1200CL |
| 2016 | BMW R1200RT |
| 2005-2013 | BMW X5 |
| 2001 | Cadillac Catera |
| 2004-2006 | Chevrolet Epica |
| 2004-2007 | Chevrolet Optra |
| 1999-2002 | Daewoo Leganza |
| 2003-2006 | Dodge Sprinter 2500 |
| 2003-2006 | Dodge Sprinter 3500 |
| 2000-2002 | Ducati 748 |
| 1997-1999 | Ducati 748 Biposto |
| 2000-2002 | Ducati 748 Monoposto |
| 1997 | Ducati 748 SP |
| 1998-1999 | Ducati 748 SPS |
| 2000-2002 | Ducati 748R |
| 2002 | Ducati 748R Biposto |
| 2000-2002 | Ducati 748S |
| 2000-2002 | Ducati 748S Monoposto |
| 1999-2001 | Ducati 996 Biposto |
| 1999-2001 | Ducati 996 Monoposto |
| 1999-2000 | Ducati 996 SPS |
| 1999 | Ducati 996 SPS Fogarty |
| 2001 | Ducati 996R |
| 2001 | Ducati 996S |
| 2001 | Ducati 996S Monoposto |
| 2002-2003 | Ducati 998 Biposto |
| 2004 | Ducati 998 F Edition Biposto |
| 2004 | Ducati 998 F Edition Monoposto |
| 2004 | Ducati 998 Matrix |
| 2002-2004 | Ducati 998 Monoposto |
| 2002 | Ducati 998R |
| 2002 | Ducati 998S |
| 2002 | Ducati 998S Bayliss |
| 2002 | Ducati 998S Bostrom |
| 2002 | Ducati 998S Monoposto |
| Attributes | |
| Add-on | N/A, N/A |
| Amp Draw per Bulb | 0.5A at 13V |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Current | 0.5A at 13V, 0.5A at 13V |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 9-16 DC Voltage, 9-16V DC, 9-16 DC Voltage |
| Power | 6.5W, 6.5W |
| Power Consumption | 6.5W |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00787790536512 |