All-In-One decoder harness kit for 9004 LED bulb installations. Prevents bulb-out dash warnings and flickering on CAN bus equipped vehicles. Plug-and-play, no splicing required.
Prevent bulb out dash warnings or flickering by using these harnesses. Our “All In One" harnesses are the highest quality solution on the market for normal or complicated electronic situations. For use with LED headlight and fog light bulbs that deploy CAN bus and PWM. These decoders install quickly by plugging the harness module into the vehicle headlight connector. These harnesses have been tested for compatibility in Dodge, Chrysler, Jeep, VW, BMW, Audi, Mercedes-Benz and many other CAN bus system currently in use. Learn more about CAN bus and PWM in the FAQ section below.
Prevent bulb out dash warnings or flickering by using these harnesses. Our “All In One" harnesses are the highest quality solution on the market for normal or complicated electronic situations. For use with LED headlight and fog light bulbs that deploy CAN bus and PWM. These decoders install quickly by plugging the harness module into the vehicle headlight connector. These harnesses have been tested for compatibility in Dodge, Chrysler, Jeep, VW, BMW, Audi, Mercedes-Benz and many other CAN bus system currently in use. Learn more about CAN bus and PWM in the FAQ section below.
- Fast Connectivity: The All In One harness connects to the light assembly via the stock connectors.
- Solve Electronic Issues: The All In One harness will work for CAN bus and PWM equipped vehicle errors.
- All In One Box: Two (2) control devices per box.
Information:
Compatible with 9004 LED bulbs. Designed for vehicles with CAN bus or other electronic bulb-out detection systems. Verify your vehicle's bulb socket type before installation.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1994 | Audi 100 |
| 1990-1994 | Audi 100 Quattro |
| 1990-1991 | Audi 200 |
| 1990-1991 | Audi 200 Quattro |
| 1990-1992 | Audi 80 |
| 1990-1992 | Audi 80 Quattro |
| 1990-1991 | Audi 90 |
| 1990-1992 | Audi 90 Quattro |
| 1990-1991 | Audi Coupe Quattro |
| 1990-1993 | Chrysler Dynasty |
| 1990-1995 | Chrysler LeBaron |
| 1990 | Chrysler New Yorker |
| 1990-1995 | Chrysler Town & Country |
| 1994 | Dodge B150 |
| 1995-1998 | Dodge B1500 |
| 1994 | Dodge B250 |
| 1995-1998 | Dodge B2500 |
| 1994 | Dodge B350 |
| 1995-1998 | Dodge B3500 |
| 1990 | Dodge Caravan |
| 1992-1995 | Dodge Caravan |
| 1992-1995 | Dodge Colt |
| 1991-1996 | Dodge Dakota |
| 1990-1993 | Dodge Dynasty |
| 1987-1995 | Dodge Grand Caravan |
| 1994-2001 | Dodge Ram 1500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 1500 Van |
| 1994-2001 | Dodge Ram 2500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 2500 Van |
| 1994-2001 | Dodge Ram 3500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 3500 Van |
| 1990-1994 | Dodge Shadow |
| 1990-1995 | Dodge Spirit |
| 1993-1998 | Jeep Grand Cherokee |
| 1993 | Jeep Grand Wagoneer |
| 1995-1997 | Kia Sportage |
| 1990-1993 | Mercedes-Benz 190E |
| 1990-1993 | Mercedes-Benz 300CE |
| 1990-1993 | Mercedes-Benz 300D |
| 1990-1993 | Mercedes-Benz 300E |
| 1990-1991 | Mercedes-Benz 300SE |
| 1990-1991 | Mercedes-Benz 300SEL |
| 1990-1993 | Mercedes-Benz 300SL |
| 1990-1993 | Mercedes-Benz 300TE |
| 1992-1993 | Mercedes-Benz 400E |
| 1990-1991 | Mercedes-Benz 420SEL |
| 1992-1993 | Mercedes-Benz 500E |
| 1990-1993 | Mercedes-Benz 500SL |
| 1990-1991 | Mercedes-Benz 560SEC |
| 1990-1991 | Mercedes-Benz 560SEL |
| 1993 | Mercedes-Benz 600SL |
| 1994-1997 | Mercedes-Benz SL320 |
| 1994-2002 | Mercedes-Benz SL500 |
| 1994-2002 | Mercedes-Benz SL600 |
| 1990-1995 | Subaru Justy |
| 1990-1991 | Subaru Legacy |
| 1990-1994 | Subaru Loyale |
| 1996-1998 | Volkswagen Cabrio |
| 1990-1995 | Volkswagen Corrado |
| 1992-1994 | Volkswagen EuroVan |
| 1992-1993 | Volkswagen Fox |
| 1990-1999 | Volkswagen Golf |
| 1985-1999 | Volkswagen Jetta |
| 1990-1994 | Volkswagen Passat |
| 1990-1994 | Volkswagen Transporter |
| 1990-1991 | Volkswagen Vanagon |
| Attributes | |
| Add-on | N/A, N/A |
| Amp Draw per Bulb | 0.5A at 13V |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Current | 0.5A at 13V, 0.5A at 13V |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 9-16 DC Voltage, 9-16V DC, 9-16 DC Voltage |
| Power | 6.5W, 6.5W |
| Power Consumption | 6.5W |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00653341120601 |