Concept Pod Mini Bronco Steel Bumper Triple Fog Light Kit
Concept Pod Mini Bronco Steel Bumper Triple Light Kit (2 EA)
Concept Pod Mini Bronco Steel Bumper Triple Light Kit (2 EA)
- Vehicle-specific triple pod kit designed to bolt into the fog light opening of the Ford Bronco's factory steel bumper.
- Kits of six (6) deliver a powerful 12,000-lumen output, surpassing the performance of most off-road light bars.
- Dual-beam projector optics provide two driving beams in one package
- Advanced dual-color LED chip produces both white and yellow driving beams
- Yellow strobe warning function for added safety
- Yellow backlit Daytime Running Lights (DRL) for enhanced visibility
- Vehicle-specific high strength steel bracket with black power coat
- Includes harness and digital switch for ease of use
Information:
Ford Bronco| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6000K/3000K |
| Color Temperature (White LED) | 6,000 |
| Color Temperature (Yellow LED) | 3000 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth (Per Pod) | 3.3 |
| Emission Code | Legal US |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| LED Color | White/Yellow |
| LED Count (Per Pod) | 1 |
| LED Emitter Type | Dual Color Modular Chip |
| Length (Per Pod) | 2 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Driving |
| Light Output | 12,000 lumens per kit |
| Light Output (4 Pod Kit) | 12000 |
| Light Output (Per Pod) | 2000 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 12-50 DC Voltage |
| Power Consumption | 120 W per kit |
| Quantity of Pod Included | 6 |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | Circular |
| Vehicle Specific | Bronco |
| Voltage | 12~24 |
| Warranty | 5 Years |
| Warranty Time | 5 |
| Wattage (4 Pod Kit) | 120 |
| Wattage (Per Pod) | 20 |
| What's Included | 6 x Extension Harness |
| Width (Per Pod) | 2 |
| Wire Length | 11 |
| Wiring Harness Included | Yes |
| GTIN | 00793888986282 |