BUILTBRIGHT Work Pod Task Max w/ 360° Pivot LED work light, White/Amber, 6000K, weatherproof IP69K rated, aluminum housing with stainless hardware. Compatible with 12V and 24V DC systems. (1 EA)
The real magic happens when paired with a WorkLink™ harness. These harnesses allow you to hook up 2-4 lights to a pre-built wiring system that supports up to 320W (depending on the setup you choose). WorkLink™ harnesses include a switch, power connection, fuse, and extension harnesses.
The real magic happens when paired with a WorkLink™ harness. These harnesses allow you to hook up 2-4 lights to a pre-built wiring system that supports up to 320W (depending on the setup you choose). WorkLink™ harnesses include a switch, power connection, fuse, and extension harnesses.
- • High Performance - BUILTBRIGHT®'s most powerful LED work light in a 4" pod format
- • Certified Corrosion-Resistant - Stainless steel bracket tested against 300 hours of salt spray
- • Premium Mounting Hardware - Includes Magni-coated 304 stainless steel hardware for added longevity
- • Built for WorkLink™ - Integrates seamlessly with BUILTBRIGHT®'s plug-and-play wiring system
- • Backed by a 5-Year Warranty - Built to last with confidence from BUILTBRIGHT®
- • Maximum-Intensity Dual-Color Output - 16 white and amber LEDs deliver up to a staggering 8,000 lumens of light
- • Designed for Versatility - White flood beams, attention-commanding amber, and warm utility
- • Optional Strobe Functionality - 5 flash patterns available when paired with a WorkLink™ harness
- • 360° Pivoting Mounting Bracket - Easily direct light exactly where the work demands it
- • Durable Cast Aluminum Housing - Powder-coated construction built for rugged work environments
- • Makrolon® Polycarbonate Lens - UV-stabilized for lasting optical clarity and resistance to yellowing
| Attributes | |
| Add-on | BB84042 |
| Amp Draw per Bulb | 5.5A @ 12V DC |
| Beam pattern | Flood |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | White, Amber, Warm White |
| Color Temperature | 6,500K/1,700K/4,000K, 6,500K (White), 1,700K (Amber), 4,000K (Warm White) |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dimension | 4" H x 4" W x 2.5" D, 4" H x 4" W x 2.5" D |
| Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 8,000 Lumen, 6,800 LM (White), 1,300 LM (Amber), 8,000 LM (Warm White) |
| Operating Voltage | 10-36 DC Voltage, 10-36V DC |
| Power Consumption | 80 Watt, 80W |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | DT Male/Female Pigtails |
| Warranty | 5 Years, 5-Year Warranty |
| What's Included | 1 x DT male and female pigtail |
| Wire Length | 11" |
| GTIN | 00732388000807 |