Work Bar Strobe 51, Premium Strobe Light Bar 51 Inch, Amber/White, w/ Remote Ctr
Work Bar Strobe 51, Premium Strobe Light Bar 51 Inch, Amber/White, w/ Remote Ctr
Work Bar Strobe 51, Premium Strobe Light Bar 51 Inch, Amber/White, w/ Remote Ctr
- Premium LED vehicle lighting | High output | Durable construction | Easy installation | DOT/SAE compliant
- Permanent mount bracket included
- Weatherproof IP69K rated
- 12 and 24 V DC compatible
- Sleek modern low profile design with aluminum housing
- Dual color amber and white
- Thirty nine (39) selectable flash patterns
- Integrated traffic directional lights
- Integrated cruise and flood mode
- Comes with remote control panel
| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 15 Amps @ 12V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Amber and White |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dimension | 1.1" H x 4.8" W x 51" L |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 12-24 DC Voltage |
| Patterns | 39 Flash Patterns |
| Power Consumption | 150 Watt |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | 5 Years |
| What's Included | 2 x Permanent Mount Brackets and Mounting Hardware |
| GTIN | 00793888984882 |