WorkLink™ plug-and-play wiring harness for BUILTBRIGHT work lights, designed for 2 single-color work light installations. Pre-terminated waterproof connectors for fast, clean installation without cutting or splicing. (1 EA)
Simply route the harness underneath the vehicle, connect your lights, hook up to power, and you're ready to go. WorkLink™ harnesses include a switch, power connection, fuse, and extension harnesses.
Simply route the harness underneath the vehicle, connect your lights, hook up to power, and you're ready to go. WorkLink™ harnesses include a switch, power connection, fuse, and extension harnesses.
- • Fast, Clean Installation - Simplifies vehicle upfitting with a pre-built wiring system
- • Complete Solution - Includes a switch, power connection, fuse, and extension harnesses
- • Built for WorkLink™ - Integrates seamlessly with BUILTBRIGHT® work lights (BB44041, BB44051, and BB44081 only)
- • Backed by a 2-Year Warranty - Built to last with confidence from BUILTBRIGHT®
| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 13A @ 12V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Operating Voltage | 9-30V DC |
| Power Consumption | 160 Watt, 160W |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | 2-Year Warranty |
| GTIN | 00732388000500 |