Fits Ford Mustang II Spindles (Also fits Heidts Mustang II Spindles)
This system features the 6-piston, 6P caliper mounted to a 13", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The 6P caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular D0731 pad type. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet dust caps. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets and hardware are also included. The 13" Pro+ is designed to fit most 17” or larger wheels.
This system features the 6-piston, 6P caliper mounted to a 13", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The 6P caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular D0731 pad type. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet dust caps. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets and hardware are also included. The 13" Pro+ is designed to fit most 17” or larger wheels.
- 2-Piece, 6-Piston, 6P Caliper Manufactured in Phoenix, AZ
- CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum
- Powder Coated Finish
- Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips
- Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear
- Dual Seals, Dust/Weather & Pressure
- 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat
Information:
** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.**| Attributes | |
| Applications | Ford Mustang II Spindles, Ford Mustang II Heidts Spindles |
| Axle | Front |
| Box Count | 2 |
| Brand | Baer Brakes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Caliper | 6P |
| Caliper Color | Black |
| Category | Brake |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Disc Brake Pad FMSI Number | D0731 |
| Emission Code | 6, 6 |
| Export Description | Brake Components, Brake Components |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708300050 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hose Material | Hoses Not Included, Hoses Not Included |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lug Count | 5 Lug, 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 17in, 17 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 13" Pro+, 13 Inch Pro+ |
| Product Type | 13" Pro+ Front Brake Kit, 13 Inch Pro+ Front Brake Kit |
| Rotor Diameter | 13 |
| Rotor Surface | SDZ |
| Rotor Thickness | 1.100, 1.100 |
| Rotor Type | 2-Piece, 2-Piece |
| SDR Required Flag | N |
| Spindle Type | Mustang II, Mustang II |
| Spindles Included | No, No |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated, Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Mustang-II 5 on 4.5 and 5 on 4.75 bolt circles, Designed to be used with Ford Mustang II Spindles (Stock & Drop Height), Also Fits Heidts Mustang II Spindles |
| Template | Q147H, Q147H |
| Warranty Time | 36 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50/5x4.75, 5x4.50/5x4.75 |
| Wheel Stud Size | 1/2-20" x 2.25", 1/2-20 x 2.25 inch |
| GTIN | 00844165044864 |