Fits Wilwood Mustang II Pro Spindles
This system features the 4-piston, S4 caliper mounted to a 11", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The S4 caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular DR1 or HB100 pad type. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet dust caps. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets and hardware are also included. The 11" SS4+ is designed just like Baer's larger systems, but in a smaller package for 15" wheels.
This system features the 4-piston, S4 caliper mounted to a 11", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The S4 caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular DR1 or HB100 pad type. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet dust caps. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets and hardware are also included. The 11" SS4+ is designed just like Baer's larger systems, but in a smaller package for 15" wheels.
- 2-Piece, 4-Piston, S4 Caliper Manufactured in Phoenix, AZ
- CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum
- Powder Coated Finish
- Hard Anodized Aluminum Pistons, Stainless Steel Abutments and Noise Suppression Clips
- Dual Seals, Dust/Weather & Pressure
- 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor
Information:
** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.**| Attributes | |
| Applications | Ford Mustang II Wilwood Pro Spindles |
| Axle | Front |
| Box Count | 2 |
| Brand | Baer Brakes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Caliper | S4 |
| Caliper Color | Black |
| Category | Brake |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Disc Brake Pad FMSI Number | DR1 |
| Emission Code | 6, 6 |
| Export Description | Brake Components, Brake Components |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708300050 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hose Material | Hoses Not Included, Hoses Not Included |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lug Count | 5 Lug, 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 15in, 15 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 11" SS4+, 11 Inch SS4+ |
| Product Type | 11" SS4+ Front Brake Kit, 11 Inch SS4+ Front Brake Kit |
| Rotor Diameter | 11 |
| Rotor Surface | SDZ |
| Rotor Thickness | 1.020, 1.020 |
| Rotor Type | 2-Piece, 2-Piece |
| SDR Required Flag | N |
| Spindle Type | Wilwood Mustang II Pro, Wilwood Mustang II Pro |
| Spindles Included | No, No |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated, Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Wilwood 5 on 4.5 and 5 on 4.75 bolt circles, Designed to be used with Wilwood Mustang II Pro Spindles (Stock & Drop Height) |
| Template | S125A, S125A |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty Time | 36 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50/5x4.75, 5x4.50/5x4.75 |
| Wheel Stud Size | 1/2-20" x 2.25", 1/2-20 x 2.25 inch |
| GTIN | 00090127963630 |