Fits Rear Ends w/Ford 8"/9" Small Bearing Housing Ends, (5x4.5", 5x4.75"BC)
This system features the 4-piston, S4 caliper mounted to a 11", 2 piece slot, drill, zinc-plated rotor. The S4 caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular DR1-C pad type. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 11" SS4+ fits most 15” or larger wheels.
This system features the 4-piston, S4 caliper mounted to a 11", 2 piece slot, drill, zinc-plated rotor. The S4 caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular DR1-C pad type. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 11" SS4+ fits most 15” or larger wheels.
- 2-Piece, 4-Piston, S4 Caliper Manufactured in Phoenix, AZ
- CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum
- Powder Coated Finish
- Hard Anodized Aluminum Pistons, Stainless Steel Abutments and Noise Suppression Clips
- Dual Seals, Dust/Weather & Pressure
- 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat
Information:
** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.**| Attributes | |
| Axle | Rear |
| Axle Flange | Ford 8"/9" Small Bearing |
| Brand | Baer Brakes, Baer Brakes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Caliper | S4, S4 |
| Caliper Color | Fire Red, Fire Red |
| Category | Brake, Brake |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Disc Brake Pad FMSI Number | DR1-C, DR1-C |
| Emission Code | 6, 6 |
| Export Description | Brake Components, Brake Components |
| Grade Type | Performance, Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708395030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hose Material | Stainless Steel, Steel Braided |
| Includes Park Brake | No, No |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lug Count | 5 Lug, 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 15, 15 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit, Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 11 Inch SS4+, 11 Inch SS4+ |
| Product Type | 11 Inch SS4+ Rear Brake Kit, 11 Inch SS4+ Rear Brake Kit |
| Rotor Thickness | 1.020", 1.020" |
| Rotor Type | 2-Piece, 2-Piece |
| SDR Required Flag | N |
| Sub Category | Service Kits, Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated, Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Fits Ford 8"/9" small bearing housing ends, Axle flange max diameter of 5.75". Does NOT have park brake., Fits Ford 8"/9" small bearing housing ends, Axle flange max diameter of 5.75". Does NOT have park brake. |
| Template | S125A, S125A |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty Time | 1 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50/5x4.75, 5x4.50/5x4.75 |
| GTIN | 00090127947784 |