Fits C5/C6 Corvette Based Spindles & Hubs
The Extreme+ system comes with the 1-piece Monoblock 6-piston, 6S caliper mounted to a 14", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The 6S caliper is fully machined in Phoenix, AZ from a US sourced 2618 Aluminum forging, includes stainless steel pistons and abutments, D.O.T. compliant dust and weather seals and uses the popular D1247 pad type. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 14” Extreme+ fits most 18” or larger wheels.
The Extreme+ system comes with the 1-piece Monoblock 6-piston, 6S caliper mounted to a 14", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The 6S caliper is fully machined in Phoenix, AZ from a US sourced 2618 Aluminum forging, includes stainless steel pistons and abutments, D.O.T. compliant dust and weather seals and uses the popular D1247 pad type. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 14” Extreme+ fits most 18” or larger wheels.
- 1-Piece Monoblock, 6-Piston, 6S Caliper Manufactured in Phoenix, AZ
- CNC Machined from US Sourced 2618 Aluminum Forging
- Powder Coated Finish
- Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips
- Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear
- Dual Seals, Dust/Weather & Pressure
- 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat
Information:
** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.**| Attributes | |
| Applications | Chevy Corvette C5/C6 Based Spindles & Hubs |
| Axle | Front |
| Box Count | 1 |
| Brand | Baer Brakes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Caliper | 6S |
| Caliper Color | Silver |
| Category | Brake |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Disc Brake Pad FMSI Number | D1247 |
| Emission Code | 6, 6 |
| Export Description | Brake Components, Brake Components |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708300050 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hose Material | Stainless Steel |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lug Count | 5 Lug, 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 18in, 18 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 14" Extreme+, 14 Inch Extreme+ |
| Product Type | 14" Extreme+ Front Brake Kit, 14 Inch Extreme+ Front Brake Kit |
| Rotor Diameter | 14 |
| Rotor Surface | SDZ |
| Rotor Thickness | 1.250, 1.250 |
| Rotor Type | 2-Piece, 2-Piece |
| SDR Required Flag | N |
| Spindle Type | C5/C6 Corvette Based, C5/C6 Corvette Based |
| Spindles Included | No, No |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated, Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | For Corvette C5/C6 based spindles ( e.g. - DSE, RS, Morrison), Fits C5/C6 Corvette based spindles & hubs, Also fit Speedtech ATS spindles & hubs. |
| Template | N040P, N040P |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warranty Time | 36 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50/5x4.75, 5x4.50/5x4.75 |
| GTIN | 00844165037934 |