Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. Our timing chains are built to synchronize crankshaft and camshaft rotation with absolute accuracy, ensuring precise valve timing and long-term engine performance. Available as stand-alone chains or in complete kits, Cloyes timing chains are manufactured from premium materials, heat-treated, pre-stressed and engineered for a perfect chain-to-sprocket tooth fit - delivering quiet operation, durability, and OE-level performance you can count on. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Pre-stressed and heat-treated steel construction for increased strength, and wear resistance, delivering long-term durability even in high-stress environments
- Cloyes chains are engineered and manufactured with precision pitch control to ensure optimal chain-to-sprocket fit reducing noise, minimizing fatigue, and maintaining accurate timing
- Designed in the USA and manufactured using premium materials for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks
- Available in application-specific kit or as a stand-alone chain, offering installation flexibility and convenience
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1975-1983 | Chrysler Cordoba |
| 1983-1989 | Chrysler Fifth Avenue |
| 1956-1958 | Chrysler Imperial |
| 1981-1983 | Chrysler Imperial |
| 1977-1981 | Chrysler LeBaron |
| 1956-1958 | Chrysler New Yorker |
| 1977-1982 | Chrysler New Yorker |
| 1956-1958 | Chrysler Newport |
| 1971-1981 | Chrysler Newport |
| 1957-1958 | Chrysler Saratoga |
| 1956 | Chrysler St Regis |
| 1956-1958 | Chrysler Town & Country |
| 1978-1981 | Chrysler Town & Country |
| 1957-1958 | Chrysler Windsor |
| 1964 | Dodge 330 |
| 1964-1967 | Dodge A100 Truck |
| 1976-1980 | Dodge Aspen |
| 1975-1980 | Dodge B100 |
| 1971-1974 | Dodge B100 Van |
| 1981-1994 | Dodge B150 |
| 1995-1998 | Dodge B1500 |
| 1975-1980 | Dodge B200 |
| 1971-1974 | Dodge B200 Van |
| 1981-1994 | Dodge B250 |
| 1995-1998 | Dodge B2500 |
| 1975-1980 | Dodge B300 |
| 1971-1974 | Dodge B300 Van |
| 1981-1994 | Dodge B350 |
| 1995-1998 | Dodge B3500 |
| 1974-1980 | Dodge CB300 |
| 1970-1974 | Dodge Challenger |
| 1966-1978 | Dodge Charger |
| 1957-1959 | Dodge Coronet |
| 1965-1976 | Dodge Coronet |
| 1957-1959 | Dodge Custom |
| 1975-1979 | Dodge D100 |
| 1986-1989 | Dodge D100 |
| 1968-1974 | Dodge D100 Pickup |
| 1966-1967 | Dodge D100 Series |
| 1977-1993 | Dodge D150 |
| 1975-1980 | Dodge D200 |
| 1968-1974 | Dodge D200 Pickup |
| 1966-1967 | Dodge D200 Series |
| 1981-1993 | Dodge D250 |
| 1975-1980 | Dodge D300 |
| 1968-1974 | Dodge D300 Pickup |
| 1966-1967 | Dodge D300 Series |
| 1981-1993 | Dodge D350 |
| 1978-1981 | Dodge D400 |
| 1978-1981 | Dodge D450 |
| 1987-1991 | Dodge Dakota |
| 1964-1976 | Dodge Dart |
| 1977-1989 | Dodge Diplomat |
| 1998-2003 | Dodge Durango |
| 1957 | Dodge Lancer |
| 1978-1979 | Dodge Magnum |
| 1980-1983 | Dodge Mirada |
| 1968-1978 | Dodge Monaco |
| 1971-1972 | Dodge P200 Van |
| 1970-1972 | Dodge P300 Van |
| 1968 | Dodge P375 |
| 1966-1973 | Dodge Polara |
| 1994-2003 | Dodge Ram 1500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 1500 Van |
| 1994-2002 | Dodge Ram 2500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 2500 Van |
| 1994-2002 | Dodge Ram 3500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 3500 Van |
| 1974-1993 | Dodge Ramcharger |
| 1978-1980 | Dodge RD200 |
| 1957-1958 | Dodge Royal |
| 1975-1977 | Dodge Royal Monaco |
| 1957-1959 | Dodge Sierra |
| 1979-1981 | Dodge St. Regis |
| 1957-1959 | Dodge Truck |
| 1995-2002 | Dodge Viper |
| 1975-1977 | Dodge W100 |
| 1986-1989 | Dodge W100 |
This item is a component of the following packages: C-3028
| Attributes | |
| ASIN | B000C0AJJU |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Length | 12.75 |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 0.375 |
| Chain Row Quantity | 2 |
| Chain Type | Double Roller |
| Chain Width | 0.88 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7315190000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Link Quantity | 68 |
| Material | Steel |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Overall Length | 12 3/4", 12 3/4" |
| Pitch | 3/8 In. |
| Plate Quantity | 8 |
| Plates | 8.0 |
| Rollers | Double |
| Row Quantity | 2 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Chains |
| Subcategory | Timing Chains |
| Timing Marks | No |
| Type | Double Roller |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width | 0.88" |
| Width (uom:in) | 0.88" |
| GTIN | 00750385300010 |