Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. Our timing chains are built to synchronize crankshaft and camshaft rotation with absolute accuracy, ensuring precise valve timing and long-term engine performance. Available as stand-alone chains or in complete kits, Cloyes timing chains are manufactured from premium materials, heat-treated, pre-stressed and engineered for a perfect chain-to-sprocket tooth fit - delivering quiet operation, durability, and OE-level performance you can count on. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Pre-stressed and heat-treated steel construction for increased strength, and wear resistance, delivering long-term durability even in high-stress environments
- Cloyes chains are engineered and manufactured with precision pitch control to ensure optimal chain-to-sprocket fit reducing noise, minimizing fatigue, and maintaining accurate timing
- Designed in the USA and manufactured using premium materials for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks
- Available in application-specific kit or as a stand-alone chain, offering installation flexibility and convenience
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1966-1977 | Ford Bronco |
| 1980-1988 | Ford Bronco |
| 1966-1967 | Ford Country Sedan |
| 1969-1974 | Ford Country Sedan |
| 1966-1967 | Ford Country Squire |
| 1969-1974 | Ford Country Squire |
| 1987-1988 | Ford Country Squire |
| 1966-1967 | Ford Custom |
| 1971 | Ford Custom |
| 1966-1967 | Ford Custom 500 |
| 1969-1977 | Ford Custom 500 |
| 1975-1983 | Ford E-100 Econoline |
| 1977-1983 | Ford E-100 Econoline Club Wagon |
| 1975-1988 | Ford E-150 Econoline |
| 1977-1988 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 1975-1988 | Ford E-250 Econoline |
| 1979-1980 | Ford E-250 Econoline Club Wagon |
| 1975-1983 | Ford E-350 Econoline |
| 1979-1980 | Ford E-350 Econoline Club Wagon |
| 1975-1976 | Ford Elite |
| 1970-1983 | Ford F-100 |
| 1975-1988 | Ford F-150 |
| 1972 | Ford F-250 |
| 1974 | Ford F-250 |
| 1977-1978 | Ford F-250 |
| 1980-1988 | Ford F-250 |
| 1972 | Ford F-350 |
| 1974-1978 | Ford F-350 |
| 1980 | Ford F-350 |
| 1982-1983 | Ford F-350 |
| 1966-1967 | Ford Fairlane |
| 1969-1970 | Ford Fairlane |
| 1978-1982 | Ford Fairmont |
| 1966-1968 | Ford Falcon |
| 1970 | Ford Falcon |
| 1966-1967 | Ford Galaxie |
| 1966-1967 | Ford Galaxie 500 |
| 1969-1974 | Ford Galaxie 500 |
| 1972-1976 | Ford Gran Torino |
| 1975-1981 | Ford Granada |
| 1966-1969 | Ford GT40 |
| 1966-1967 | Ford LTD |
| 1969-1986 | Ford LTD |
| 1987-1988 | Ford LTD Crown Victoria |
| 1977-1979 | Ford LTD II |
| 1975-1977 | Ford Maverick |
| 1966-1973 | Ford Mustang |
| 1979-1988 | Ford Mustang |
| 1975-1978 | Ford Mustang II |
| 1976 | Ford P-350 |
| 1975-1976 | Ford P-400 |
| 1976-1977 | Ford P-500 |
| 1966-1967 | Ford Ranch Wagon |
| 1969-1974 | Ford Ranch Wagon |
| 1966-1967 | Ford Ranchero |
| 1977-1979 | Ford Ranchero |
| 1977-1988 | Ford Thunderbird |
| 1968-1976 | Ford Torino |
| 1980 | Lincoln Continental |
| 1982-1987 | Lincoln Continental |
| 1980-1983 | Lincoln Mark VI |
| 1984-1988 | Lincoln Mark VII |
| 1981-1988 | Lincoln Town Car |
| 1977-1980 | Lincoln Versailles |
| 1965-1967 | Mercury Caliente |
| 1979-1986 | Mercury Capri |
| 1971-1973 | Mercury Colony Park |
| 1987-1988 | Mercury Colony Park |
| 1965-1969 | Mercury Comet |
| 1971-1977 | Mercury Comet |
| 1967 | Mercury Commuter |
| 1967-1988 | Mercury Cougar |
| 1965-1971 | Mercury Cyclone |
| 1978-1988 | Mercury Grand Marquis |
| 1971-1973 | Mercury Marquis |
| Attributes | |
| ASIN | B000C0BP7K |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Length | 10.625 |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 0.375 |
| Chain Row Quantity | 1 |
| Chain Type | Inverted Tooth |
| Chain Width | 0.61 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7315190000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Link Quantity | 58 |
| Material | Steel |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Overall Length | 10 5/8", 10 5/8" |
| Pitch | 3/8 In. |
| Plate Quantity | 9 |
| Plates | 9.0 |
| Rollers | Inverted |
| Row Quantity | 1 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Chains |
| Subcategory | Timing Chains |
| Timing Marks | No |
| Type | Inverted Tooth |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width | 0.61" |
| Width (uom:in) | 0.61" |
| GTIN | 00750385300386 |