Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. Our timing chains are built to synchronize crankshaft and camshaft rotation with absolute accuracy, ensuring precise valve timing and long-term engine performance. Available as stand-alone chains or in complete kits, Cloyes timing chains are manufactured from premium materials, heat-treated, pre-stressed and engineered for a perfect chain-to-sprocket tooth fit - delivering quiet operation, durability, and OE-level performance you can count on. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Pre-stressed and heat-treated steel construction for increased strength, and wear resistance, delivering long-term durability even in high-stress environments
- Cloyes chains are engineered and manufactured with precision pitch control to ensure optimal chain-to-sprocket fit reducing noise, minimizing fatigue, and maintaining accurate timing
- Designed in the USA and manufactured using premium materials for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks
- Available in application-specific kit or as a stand-alone chain, offering installation flexibility and convenience
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1965-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1965-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1969 | Chevrolet Brookwood |
| 1967-1969 | Chevrolet Camaro |
| 1966-1976 | Chevrolet Caprice |
| 1965-1972 | Chevrolet Chevelle |
| 1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1965-1974 | Chevrolet Corvette |
| 1969 | Chevrolet Estate |
| 1965-1976 | Chevrolet Impala |
| 1969 | Chevrolet Kingswood |
| 1970-1975 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1969 | Chevrolet Nova |
| 1969-1972 | Chevrolet Townsman |
| 1959-1965 | Chrysler 300 |
| 1980-1983 | Chrysler Cordoba |
| 1983 | Chrysler Fifth Avenue |
| 1959-1965 | Chrysler Imperial |
| 1978-1981 | Chrysler LeBaron |
| 1982 | Chrysler New Yorker |
| 1961-1965 | Chrysler Newport |
| 1979-1981 | Chrysler Newport |
| 1959-1960 | Chrysler Saratoga |
| 1959-1965 | Chrysler Town & Country |
| 1978-1981 | Chrysler Town & Country |
| 1959-1961 | Chrysler Windsor |
| 1957-1960 | DeSoto Adventurer |
| 1961 | DeSoto DeSoto |
| 1958-1959 | DeSoto Firedome |
| 1958-1960 | DeSoto Fireflite |
| 1958-1959 | DeSoto Firesweep |
| 1963-1964 | Dodge 330 |
| 1963-1964 | Dodge 440 |
| 1963-1964 | Dodge 880 |
| 1964-1966 | Dodge A100 |
| 1964-1970 | Dodge A100 Truck |
| 1967-1970 | Dodge A108 Van |
| 1976-1980 | Dodge Aspen |
| 1975-1980 | Dodge B100 |
| 1971-1974 | Dodge B100 Van |
| 1981-1987 | Dodge B150 |
| 1975-1978 | Dodge B200 |
| 1980 | Dodge B200 |
| 1971-1974 | Dodge B200 Van |
| 1981-1987 | Dodge B250 |
| 1975-1979 | Dodge B300 |
| 1971-1974 | Dodge B300 Van |
| 1973-1975 | Dodge CB300 |
| 1977-1979 | Dodge CB300 |
| 1970-1972 | Dodge Challenger |
| 1968-1974 | Dodge Charger |
| 1976 | Dodge Charger |
| 1958-1959 | Dodge Coronet |
| 1965-1976 | Dodge Coronet |
| 1958-1961 | Dodge Custom |
| 1975-1979 | Dodge D100 |
| 1986-1987 | Dodge D100 |
| 1968-1974 | Dodge D100 Pickup |
| 1961-1967 | Dodge D100 Series |
| 1977-1988 | Dodge D150 |
| 1975-1980 | Dodge D200 |
| 1968-1974 | Dodge D200 Pickup |
| 1961-1967 | Dodge D200 Series |
| 1981-1987 | Dodge D250 |
| 1975-1978 | Dodge D300 |
| 1968-1974 | Dodge D300 Pickup |
| 1961-1967 | Dodge D300 Series |
| 1960-1976 | Dodge Dart |
| 1978-1983 | Dodge Diplomat |
| 1958-1959 | Dodge Lancer |
| 1961-1962 | Dodge Lancer |
| 1960 | Dodge Matador |
| 1980-1983 | Dodge Mirada |
| 1965 | Dodge Monaco |
| 1977-1978 | Dodge Monaco |
| 1967-1968 | Dodge P100 Van |
| 1961 | Dodge P200 Van |
| 1967-1974 | Dodge P200 Van |
This item is a component of the following packages: C-3022K
| Attributes | |
| ASIN | B000C0BP98 |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Length | 12.375 |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 0.5 |
| Chain Row Quantity | 1 |
| Chain Type | Inverted Tooth |
| Chain Width | 0.73 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7315190000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Link Quantity | 50 |
| Material | Steel |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Overall Length | 12 3/8", 12 3/8" |
| Pitch | 1/2 In. |
| Plate Quantity | 11 |
| Plates | 11.0 |
| Rollers | Inverted |
| Row Quantity | 1 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Chains |
| Subcategory | Timing Chains |
| Timing Marks | No |
| Type | Inverted Tooth |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width | 0.73" |
| Width (uom:in) | 0.73" |
| GTIN | 00750385300720 |