Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. As a critical component of the engine's timing system, the crankshaft sprockets work in unison with the timing chain, tensioners, guides and other sprockets, to ensure precise timing. Cloyes engine timing crankshaft sprockets are precision-tooled with exact tooth geometry and a perfectly matched bore, off-set and timing index for superior fit, reliability, and long-term performance. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Features precision-tooled tooth form, bore, off-set and timing index for superior fit, reliability, and long-term performance in engine timing repairs
- CAD designed and manufactured using premium materials and heat-treated for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks
- Available in application-specific kit or as a stand-alone product, offering installation flexibility and convenience
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1956-1958 | Chrysler 300 |
| 1975-1983 | Chrysler Cordoba |
| 1983-1989 | Chrysler Fifth Avenue |
| 1957-1958 | Chrysler Imperial |
| 1981-1983 | Chrysler Imperial |
| 1977-1981 | Chrysler LeBaron |
| 1956-1958 | Chrysler New Yorker |
| 1977-1982 | Chrysler New Yorker |
| 1956-1958 | Chrysler Newport |
| 1971-1981 | Chrysler Newport |
| 1957-1958 | Chrysler Saratoga |
| 1956 | Chrysler St Regis |
| 1956-1958 | Chrysler Town & Country |
| 1978-1981 | Chrysler Town & Country |
| 1957-1958 | Chrysler Windsor |
| 1963-1964 | Dodge 330 |
| 1963-1964 | Dodge 440 |
| 1964-1970 | Dodge A100 Truck |
| 1976-1980 | Dodge Aspen |
| 1975-1980 | Dodge B100 |
| 1971-1974 | Dodge B100 Van |
| 1981-1994 | Dodge B150 |
| 1995-1998 | Dodge B1500 |
| 1975-1980 | Dodge B200 |
| 1971-1974 | Dodge B200 Van |
| 1981-1994 | Dodge B250 |
| 1995-1998 | Dodge B2500 |
| 1975-1980 | Dodge B300 |
| 1971-1974 | Dodge B300 Van |
| 1981-1994 | Dodge B350 |
| 1995-1998 | Dodge B3500 |
| 1974-1980 | Dodge CB300 |
| 1970-1974 | Dodge Challenger |
| 1966-1978 | Dodge Charger |
| 1956-1959 | Dodge Coronet |
| 1965-1976 | Dodge Coronet |
| 1956-1959 | Dodge Custom |
| 1975-1979 | Dodge D100 |
| 1986-1989 | Dodge D100 |
| 1968-1974 | Dodge D100 Pickup |
| 1960-1967 | Dodge D100 Series |
| 1977-1993 | Dodge D150 |
| 1975-1980 | Dodge D200 |
| 1968-1974 | Dodge D200 Pickup |
| 1960-1967 | Dodge D200 Series |
| 1981-1993 | Dodge D250 |
| 1975-1980 | Dodge D300 |
| 1968-1974 | Dodge D300 Pickup |
| 1960-1967 | Dodge D300 Series |
| 1981-1993 | Dodge D350 |
| 1978-1981 | Dodge D400 |
| 1978-1981 | Dodge D450 |
| 1987-1991 | Dodge Dakota |
| 1960-1962 | Dodge Dart |
| 1964-1976 | Dodge Dart |
| 1977-1989 | Dodge Diplomat |
| 1998-2003 | Dodge Durango |
| 1957 | Dodge Lancer |
| 1974 | Dodge M300 |
| 1974 | Dodge M350 |
| 1978-1979 | Dodge Magnum |
| 1960 | Dodge Matador |
| 1980-1983 | Dodge Mirada |
| 1968-1978 | Dodge Monaco |
| 1971-1972 | Dodge P200 Van |
| 1970-1972 | Dodge P300 Van |
| 1968 | Dodge P375 |
| 1960-1961 | Dodge Polara |
| 1963-1973 | Dodge Polara |
| 1994-2003 | Dodge Ram 1500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 1500 Van |
| 1994-2002 | Dodge Ram 2500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 2500 Van |
| 1994-2002 | Dodge Ram 3500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 3500 Van |
| 1974-1993 | Dodge Ramcharger |
| 1978-1980 | Dodge RD200 |
| 1957 | Dodge Royal |
| 1975-1977 | Dodge Royal Monaco |
This item is a component of the following packages: C-3028
| Attributes | |
| Adjustable | No |
| ASIN | B000C0BPAC |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Row Quantity | 2 |
| Chain Type | Double Roller |
| Color | Gray |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483901000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Diameter | 39.878 |
| Keyway Notch | Yes |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Metal |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Mount Hole Diameter | 1.57", 1.57 |
| Mount Hole Quantity | 1 |
| Mounting Hole Diameter (uom:in) | 1.57 |
| Mounting Hole Diameter (uom:mm) | 39.878 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Outside Diameter | 2.94 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Crankshaft Gears |
| Subcategory | Timing Gears |
| Thickness | 0.88" |
| Thrust Bearing Included | N/A |
| Timing Mark Quantity | 1 |
| Tooth Quantity | 23 |
| Tooth Width | 0.16"/0.16", 0.16 |
| Tooth Width (in) | 0.16 |
| Tooth Width (uom:in) | 0.16 |
| Tooth Width (uom:mm) | 4.064 |
| Type | Double Roller |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width (uom:in) | 0.88 |
| Width (uom:mm) | 22.352 |
| GTIN | 00750385101723 |