Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. As a critical component of the engine's timing system, the camshaft sprockets work in unison with the timing chain, tensioners, guides, and other sprockets, to ensure precise timing. Cloyes engine timing crankshaft sprockets are precision-tooled with exact tooth geometry and a perfectly matched bore for superior fit, reliability, and long-term performance. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Features precision-tooled tooth form, bore, off-set and timing index for superior fit, reliability, and long-term performance in engine timing repairs
- CAD designed and manufactured using premium materials and heat-treated for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks
- Available in application-specific kit or as a stand-alone product, offering installation flexibility and convenience
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1980-1983 | Chrysler Cordoba |
| 1983 | Chrysler Fifth Avenue |
| 1978-1981 | Chrysler LeBaron |
| 1982 | Chrysler New Yorker |
| 1979-1981 | Chrysler Newport |
| 1978-1981 | Chrysler Town & Country |
| 1963-1964 | Dodge 330 |
| 1963-1964 | Dodge 440 |
| 1964-1966 | Dodge A100 |
| 1964-1970 | Dodge A100 Truck |
| 1967-1970 | Dodge A108 Van |
| 1976-1980 | Dodge Aspen |
| 1975-1980 | Dodge B100 |
| 1971-1974 | Dodge B100 Van |
| 1981-1987 | Dodge B150 |
| 1975-1978 | Dodge B200 |
| 1980 | Dodge B200 |
| 1971-1974 | Dodge B200 Van |
| 1981-1987 | Dodge B250 |
| 1975-1979 | Dodge B300 |
| 1971-1974 | Dodge B300 Van |
| 1973-1975 | Dodge CB300 |
| 1977-1979 | Dodge CB300 |
| 1970-1972 | Dodge Challenger |
| 1968-1974 | Dodge Charger |
| 1976 | Dodge Charger |
| 1965-1976 | Dodge Coronet |
| 1975-1979 | Dodge D100 |
| 1986-1987 | Dodge D100 |
| 1968-1974 | Dodge D100 Pickup |
| 1961-1967 | Dodge D100 Series |
| 1977-1988 | Dodge D150 |
| 1975-1980 | Dodge D200 |
| 1968-1974 | Dodge D200 Pickup |
| 1961-1967 | Dodge D200 Series |
| 1981-1987 | Dodge D250 |
| 1975-1978 | Dodge D300 |
| 1968-1974 | Dodge D300 Pickup |
| 1961-1967 | Dodge D300 Series |
| 1961-1976 | Dodge Dart |
| 1978-1983 | Dodge Diplomat |
| 1961-1962 | Dodge Lancer |
| 1980-1983 | Dodge Mirada |
| 1977-1978 | Dodge Monaco |
| 1967-1968 | Dodge P100 Van |
| 1961 | Dodge P200 Van |
| 1967-1974 | Dodge P200 Van |
| 1961 | Dodge P300 Van |
| 1967-1974 | Dodge P300 Van |
| 1961 | Dodge Phoenix |
| 1961 | Dodge Pioneer |
| 1963-1964 | Dodge Polara |
| 1966-1973 | Dodge Polara |
| 1974-1980 | Dodge Ramcharger |
| 1961 | Dodge Seneca |
| 1979-1981 | Dodge St. Regis |
| 1975-1977 | Dodge W100 |
| 1986-1987 | Dodge W100 |
| 1968-1974 | Dodge W100 Pickup |
| 1961-1967 | Dodge W100 Series |
| 1978-1987 | Dodge W150 |
| 1975-1980 | Dodge W200 |
| 1968-1974 | Dodge W200 Pickup |
| 1961-1967 | Dodge W200 Series |
| 1975-1978 | Dodge W300 |
| 1968-1974 | Dodge W300 Pickup |
| 1963-1967 | Dodge W300 Series |
| 1964-1972 | Plymouth Barracuda |
| 1960-1970 | Plymouth Belvedere |
| 1965-1967 | Plymouth Belvedere II |
| 1978-1983 | Plymouth Caravelle |
| 1960-1961 | Plymouth Custom |
| 1970-1976 | Plymouth Duster |
| 1960-1963 | Plymouth Fleet Special |
| 1960-1978 | Plymouth Fury |
| 1968-1974 | Plymouth Fury I |
| 1965-1974 | Plymouth Fury II |
| 1965-1973 | Plymouth Fury III |
This item is a component of the following packages: C-3022K
| Attributes | |
| Adjustable | No |
| ASIN | B000C0AJW2 |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Row Quantity | 1 |
| Color | Gray |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483901000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Diameter | 19.05 |
| Keyway Notch | Yes |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Metal |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Mount Hole Diameter | 0.75", 0.75" |
| Mount Hole Quantity | 1 |
| Mounting Hole Diameter (uom:in) | 0.75 |
| Mounting Hole Diameter (uom:mm) | 19.05 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Outside Diameter | 5.98", 5.98" |
| Outside Diameter (in) | 5.98" |
| Outside Diameter (uom:in) | 5.98 |
| Outside Diameter (uom:mm) | 151.892 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Camshaft Gears |
| Subcategory | Timing Gears |
| Thickness | 0.89" |
| Thrust Bearing Included | N/A |
| Timing Mark Quantity | 1 |
| Tooth Quantity | 38 |
| Tooth Width | 0.52", 0.52" |
| Tooth Width (in) | 0.52" |
| Tooth Width (uom:in) | 0.52 |
| Tooth Width (uom:mm) | 13.208 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width (uom:in) | 0.89 |
| Width (uom:mm) | 22.606 |
| GTIN | 00750385101891 |