Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. As a critical component of the engine's timing system, the crankshaft sprockets work in unison with the timing chain, tensioners, guides and other sprockets, to ensure precise timing. Cloyes engine timing crankshaft sprockets are precision-tooled with exact tooth geometry and a perfectly matched bore, off-set and timing index for superior fit, reliability, and long-term performance. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Features precision-tooled tooth form, bore, off-set and timing index for superior fit, reliability, and long-term performance in engine timing repairs
- CAD designed and manufactured using premium materials and heat-treated for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks
- Available in application-specific kit or as a stand-alone product, offering installation flexibility and convenience
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1963 | Ford 300 |
| 1958-1959 | Ford Country Sedan |
| 1961-1971 | Ford Country Sedan |
| 1958-1959 | Ford Country Squire |
| 1961-1971 | Ford Country Squire |
| 1964-1971 | Ford Custom |
| 1958-1959 | Ford Custom 300 |
| 1964-1971 | Ford Custom 500 |
| 1958 | Ford Del Rio Wagon |
| 1965-1966 | Ford F-100 |
| 1968-1976 | Ford F-100 |
| 1975-1976 | Ford F-150 |
| 1965-1966 | Ford F-250 |
| 1968-1976 | Ford F-250 |
| 1964-1966 | Ford F-350 |
| 1968-1976 | Ford F-350 |
| 1975-1977 | Ford F-500 |
| 1958-1959 | Ford Fairlane |
| 1961-1970 | Ford Fairlane |
| 1959 | Ford Galaxie |
| 1961-1967 | Ford Galaxie |
| 1963-1971 | Ford Galaxie 500 |
| 1964-1968 | Ford GT40 |
| 1965-1971 | Ford LTD |
| 1971-1973 | Ford M-400 |
| 1974 | Ford M-450 |
| 1967-1970 | Ford Mustang |
| 1972-1973 | Ford P-350 |
| 1958-1959 | Ford Ranch Wagon |
| 1961-1971 | Ford Ranch Wagon |
| 1966-1969 | Ford Ranchero |
| 1958-1959 | Ford Skyliner |
| 1958-1959 | Ford Sunliner |
| 1958-1959 | Ford Thunderbird |
| 1961-1969 | Ford Thunderbird |
| 1968-1970 | Ford Torino |
| 1958-1959 | Ford Victoria |
| 1967 | Mercury Brougham |
| 1965-1967 | Mercury Caliente |
| 1966-1967 | Mercury Capri |
| 1962-1970 | Mercury Colony Park |
| 1965-1969 | Mercury Comet |
| 1961-1962 | Mercury Commuter |
| 1964-1968 | Mercury Commuter |
| 1967-1970 | Mercury Cougar |
| 1965-1969 | Mercury Cyclone |
| 1963-1966 | Mercury Marauder |
| 1969-1970 | Mercury Marauder |
| 1967-1970 | Mercury Marquis |
| 1961 | Mercury Meteor |
| 1964-1968 | Mercury Montclair |
| 1968-1969 | Mercury Montego |
| 1962-1970 | Mercury Monterey |
| 1964-1968 | Mercury Park Lane |
| 1965-1967 | Mercury Villager |
| 1966-1967 | Mercury Voyager |
| Attributes | |
| Adjustable | No |
| ASIN | B000C0AJWC |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Row Quantity | 1 |
| Color | Gray |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483901000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Diameter | 34.798 |
| Keyway Notch | Yes |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Metal |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Mount Hole Diameter | 1.37", 1.37" |
| Mount Hole Quantity | 1 |
| Mounting Hole Diameter (uom:in) | 1.37 |
| Mounting Hole Diameter (uom:mm) | 34.798 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Outside Diameter | 2.82 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Crankshaft Gears |
| Subcategory | Timing Gears |
| Thickness | 0.52" |
| Thrust Bearing Included | N/A |
| Timing Mark Quantity | 1 |
| Tooth Quantity | 18 |
| Tooth Width | 0.52", 0.52" |
| Tooth Width (in) | 0.52" |
| Tooth Width (uom:in) | 0.52 |
| Tooth Width (uom:mm) | 13.208 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width (uom:in) | 0.52 |
| Width (uom:mm) | 13.208 |
| GTIN | 00750385101952 |