Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. As a critical component of the engine's timing system, the crankshaft sprockets work in unison with the timing chain, tensioners, guides and other sprockets, to ensure precise timing. Cloyes engine timing crankshaft sprockets are precision-tooled with exact tooth geometry and a perfectly matched bore, off-set and timing index for superior fit, reliability, and long-term performance. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Features precision-tooled tooth form, bore, off-set and timing index for superior fit, reliability, and long-term performance in engine timing repairs
- CAD designed and manufactured using premium materials and heat-treated for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks
- Available in application-specific kit or as a stand-alone product, offering installation flexibility and convenience
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1959-1965 | Chrysler 300 |
| 1970-1971 | Chrysler 300 |
| 1975 | Chrysler Cordoba |
| 1977 | Chrysler Cordoba |
| 1959-1965 | Chrysler Imperial |
| 1970-1973 | Chrysler Imperial |
| 1975 | Chrysler Imperial |
| 1959-1965 | Chrysler New Yorker |
| 1970-1973 | Chrysler New Yorker |
| 1975-1978 | Chrysler New Yorker |
| 1959-1965 | Chrysler Newport |
| 1970-1973 | Chrysler Newport |
| 1975-1978 | Chrysler Newport |
| 1959-1965 | Chrysler Town & Country |
| 1970-1973 | Chrysler Town & Country |
| 1975-1977 | Chrysler Town & Country |
| 1963-1964 | Dodge 330 |
| 1963-1964 | Dodge 440 |
| 1963-1964 | Dodge 880 |
| 1974 | Dodge B100 Van |
| 1975-1978 | Dodge B200 |
| 1972-1974 | Dodge B200 Van |
| 1975-1978 | Dodge B300 |
| 1971-1974 | Dodge B300 Van |
| 1974 | Dodge CB300 |
| 1977-1978 | Dodge CB300 |
| 1970-1974 | Dodge Challenger |
| 1966-1977 | Dodge Charger |
| 1958-1959 | Dodge Coronet |
| 1965-1970 | Dodge Coronet |
| 1972-1976 | Dodge Coronet |
| 1958-1961 | Dodge Custom |
| 1975-1978 | Dodge D100 |
| 1971-1974 | Dodge D100 Pickup |
| 1978 | Dodge D150 |
| 1975-1978 | Dodge D200 |
| 1971-1974 | Dodge D200 Pickup |
| 1975-1978 | Dodge D300 |
| 1968-1974 | Dodge D300 Pickup |
| 1962-1967 | Dodge D300 Series |
| 1978 | Dodge D400 |
| 1978 | Dodge D450 |
| 1960-1962 | Dodge Dart |
| 1958-1959 | Dodge Lancer |
| 1961 | Dodge Lancer |
| 1974 | Dodge M300 |
| 1974 | Dodge M350 |
| 1978 | Dodge Magnum |
| 1960 | Dodge Matador |
| 1965-1978 | Dodge Monaco |
| 1960-1961 | Dodge Phoenix |
| 1961 | Dodge Pioneer |
| 1960-1966 | Dodge Polara |
| 1968-1973 | Dodge Polara |
| 1974-1978 | Dodge Ramcharger |
| 1958-1959 | Dodge Royal |
| 1975-1977 | Dodge Royal Monaco |
| 1961 | Dodge Seneca |
| 1958-1959 | Dodge Sierra |
| 1958 | Dodge Suburban |
| 1975-1977 | Dodge W100 |
| 1971-1974 | Dodge W100 Pickup |
| 1978 | Dodge W150 |
| 1975-1978 | Dodge W200 |
| 1971-1974 | Dodge W200 Pickup |
| 1975-1978 | Dodge W300 |
| 1968-1974 | Dodge W300 Pickup |
| 1963-1967 | Dodge W300 Series |
| 1968-1969 | Plymouth Barracuda |
| 1971-1972 | Plymouth Barracuda |
| 1966-1967 | Plymouth Belvedere |
| 1969 | Plymouth Belvedere |
| 1966-1967 | Plymouth Belvedere II |
| 1970-1972 | Plymouth Cuda |
| 1966-1978 | Plymouth Fury |
| 1968-1974 | Plymouth Fury I |
| 1968-1974 | Plymouth Fury II |
| 1968-1974 | Plymouth Fury III |
| 1972-1977 | Plymouth Gran Fury |
This item is a component of the following packages: C-3044
| Attributes | |
| Adjustable | No |
| ASIN | B000C0BPCA |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Row Quantity | 2 |
| Color | Gray |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483901000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Diameter | 39.878 |
| Keyway Notch | Yes |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Mount Hole Diameter | 1.57", 1.57" |
| Mount Hole Quantity | 1 |
| Mounting Hole Diameter (uom:in) | 1.57 |
| Mounting Hole Diameter (uom:mm) | 39.878 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Outside Diameter | 3.19 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Crankshaft Gears |
| Subcategory | Timing Gears |
| Thickness | .078" |
| Thrust Bearing Included | N/A |
| Timing Mark Quantity | 1 |
| Tooth Quantity | 25 |
| Tooth Width | 0.16"/0.16", 0.16"/0.16" |
| Tooth Width (in) | 0.16"/0.16" |
| Tooth Width (uom:in) | 0.160, 0.160 |
| Tooth Width (uom:mm) | 4.06 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width (uom:in) | 0.078 |
| Width (uom:mm) | 1.9812 |
| GTIN | 00750385102102 |