Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. As a critical component of the engine's timing system, the crankshaft sprockets work in unison with the timing chain, tensioners, guides and other sprockets, to ensure precise timing. Cloyes engine timing crankshaft sprockets are precision-tooled with exact tooth geometry and a perfectly matched bore, off-set and timing index for superior fit, reliability, and long-term performance. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Features precision-tooled tooth form, bore, off-set and timing index for superior fit, reliability, and long-term performance in engine timing repairs
- CAD designed and manufactured using premium materials and heat-treated for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks
- Available in application-specific kit or as a stand-alone product, offering installation flexibility and convenience
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1965-1971 | American Motors Ambassador |
| 1964-1968 | American Motors American |
| 1978-1980 | American Motors AMX |
| 1964-1966 | American Motors Classic |
| 1978-1983 | American Motors Concord |
| 1980-1988 | American Motors Eagle |
| 1970-1978 | American Motors Gremlin |
| 1970-1977 | American Motors Hornet |
| 1968-1974 | American Motors Javelin |
| 1965-1967 | American Motors Marlin |
| 1971-1978 | American Motors Matador |
| 1975-1980 | American Motors Pacer |
| 1969 | American Motors Rambler |
| 1967-1970 | American Motors Rebel |
| 1979-1983 | American Motors Spirit |
| 1974 | International 100 |
| 1969-1970 | International 1000D |
| 1971-1973 | International 1010 |
| 1969-1970 | International 1100D |
| 1971-1973 | International 1110 |
| 1971-1973 | International 1210 |
| 1971-1973 | International 1310 |
| 1974 | International 200 |
| 1969-1970 | International M1100 |
| 1972 | International M1100 |
| 1969-1972 | International M1200 |
| 1969 | International M1400 |
| 1969-1970 | International M800 |
| 1969 | International M800 Navy |
| 1969-1970 | International M800 Post Office |
| 1972 | International M800 Post Office |
| 1969-1971 | International MA1200 |
| 1974 | International MHC1310 |
| 1972-1974 | International MS1210 |
| 1971 | International Scout II |
| 1973 | International Scout II |
| 1974-1983 | Jeep Cherokee |
| 1972-1983 | Jeep CJ5 |
| 1972-1975 | Jeep CJ6 |
| 1976-1986 | Jeep CJ7 |
| 1972-1973 | Jeep Commando |
| 1972-1983 | Jeep DJ5 |
| 1965-1969 | Jeep Gladiator |
| 1984-1986 | Jeep Grand Wagoneer |
| 1965-1972 | Jeep J-100 |
| 1966-1973 | Jeep J-2500 |
| 1966-1970 | Jeep J-2600 |
| 1972-1973 | Jeep J-2600 |
| 1966-1969 | Jeep J-2700 |
| 1966-1968 | Jeep J-2800 |
| 1966-1970 | Jeep J-3500 |
| 1966-1970 | Jeep J-3600 |
| 1966-1970 | Jeep J-3700 |
| 1966-1971 | Jeep J-3800 |
| 1970-1973 | Jeep J-4500 |
| 1970-1973 | Jeep J-4600 |
| 1970-1973 | Jeep J-4700 |
| 1970-1973 | Jeep J-4800 |
| 1974-1987 | Jeep J10 |
| 1974 | Jeep J20 |
| 1976 | Jeep J20 |
| 1981-1985 | Jeep Scrambler |
| 1966-1973 | Jeep Wagoneer |
| 1980-1983 | Jeep Wagoneer |
| 1987-1990 | Jeep Wrangler |
| Attributes | |
| Adjustable | No |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Row Quantity | 1 |
| Color | Gray |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483901000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Diameter | 31.75 |
| Keyway Notch | Yes |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Metal |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Mount Hole Diameter | 1.25", 1.25" |
| Mount Hole Quantity | 1 |
| Mounting Hole Diameter (uom:in) | 1.25 |
| Mounting Hole Diameter (uom:mm) | 31.75 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Outside Diameter | 2.82 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Crankshaft Gears |
| Subcategory | Timing Gears |
| Thickness | 0.86" |
| Thrust Bearing Included | N/A |
| Timing Mark Quantity | 1 |
| Tooth Quantity | 18 |
| Tooth Width | 0.52", 0.52" |
| Tooth Width (in) | 0.52" |
| Tooth Width (uom:in) | 0.52 |
| Tooth Width (uom:mm) | 13.208 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width (uom:in) | 0.86 |
| Width (uom:mm) | 21.844 |
| GTIN | 00750385102256 |