Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. As a critical component of the engine's timing system, the camshaft sprockets work in unison with the timing chain, tensioners, guides, and other sprockets, to ensure precise timing. Cloyes engine timing crankshaft sprockets are precision-tooled with exact tooth geometry and a perfectly matched bore for superior fit, reliability, and long-term performance. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Features precision-tooled tooth form, bore, off-set and timing index for superior fit, reliability, and long-term performance in engine timing repairs
- CAD designed and manufactured using premium materials and heat-treated for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks
- Available in application-specific kit or as a stand-alone product, offering installation flexibility and convenience
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1975-1983 | Chrysler Cordoba |
| 1983-1989 | Chrysler Fifth Avenue |
| 1981-1983 | Chrysler Imperial |
| 1977-1981 | Chrysler LeBaron |
| 1977-1982 | Chrysler New Yorker |
| 1971-1981 | Chrysler Newport |
| 1978-1981 | Chrysler Town & Country |
| 1964 | Dodge 330 |
| 1964-1966 | Dodge A100 |
| 1964-1967 | Dodge A100 Truck |
| 1976-1980 | Dodge Aspen |
| 1975-1980 | Dodge B100 |
| 1971-1974 | Dodge B100 Van |
| 1981-1989 | Dodge B150 |
| 1975-1980 | Dodge B200 |
| 1971-1974 | Dodge B200 Van |
| 1981-1989 | Dodge B250 |
| 1975-1980 | Dodge B300 |
| 1971-1974 | Dodge B300 Van |
| 1981-1989 | Dodge B350 |
| 1974-1980 | Dodge CB300 |
| 1971-1974 | Dodge Challenger |
| 1971-1978 | Dodge Charger |
| 1965-1968 | Dodge Coronet |
| 1971-1976 | Dodge Coronet |
| 1975-1979 | Dodge D100 |
| 1984-1989 | Dodge D100 |
| 1971-1974 | Dodge D100 Pickup |
| 1977-1989 | Dodge D150 |
| 1975-1980 | Dodge D200 |
| 1971-1974 | Dodge D200 Pickup |
| 1981-1989 | Dodge D250 |
| 1975-1980 | Dodge D300 |
| 1971-1974 | Dodge D300 Pickup |
| 1981-1989 | Dodge D350 |
| 1978-1981 | Dodge D400 |
| 1978-1981 | Dodge D450 |
| 1989 | Dodge Dakota |
| 1964-1969 | Dodge Dart |
| 1971-1976 | Dodge Dart |
| 1978-1979 | Dodge Diplomat |
| 1983 | Dodge Diplomat |
| 1985 | Dodge Diplomat |
| 1978-1979 | Dodge Magnum |
| 1980 | Dodge Mirada |
| 1971-1978 | Dodge Monaco |
| 1970-1972 | Dodge P300 Van |
| 1968 | Dodge P375 |
| 1966 | Dodge Polara |
| 1971-1973 | Dodge Polara |
| 1974-1989 | Dodge Ramcharger |
| 1978-1980 | Dodge RD200 |
| 1975-1977 | Dodge Royal Monaco |
| 1979-1980 | Dodge St. Regis |
| 1975-1977 | Dodge W100 |
| 1986-1989 | Dodge W100 |
| 1972-1974 | Dodge W100 Pickup |
| 1977-1989 | Dodge W150 |
| 1975-1980 | Dodge W200 |
| 1971-1974 | Dodge W200 Pickup |
| 1981-1989 | Dodge W250 |
| 1975-1980 | Dodge W300 |
| 1971-1974 | Dodge W300 Pickup |
| 1981-1989 | Dodge W350 |
| 1965-1974 | Plymouth Barracuda |
| 1965-1970 | Plymouth Belvedere |
| 1965-1967 | Plymouth Belvedere II |
| 1978-1989 | Plymouth Caravelle |
| 1971-1974 | Plymouth Cuda |
| 1970-1976 | Plymouth Duster |
| 1965-1978 | Plymouth Fury |
| 1968-1974 | Plymouth Fury I |
| 1967-1974 | Plymouth Fury II |
| 1967-1974 | Plymouth Fury III |
| 1972-1977 | Plymouth Gran Fury |
| 1980-1989 | Plymouth Gran Fury |
| 1968 | Plymouth GTX |
| 1975-1980 | Plymouth PB100 |
| 1974 | Plymouth PB100 Van |
| 1981 | Plymouth PB150 |
This item is a component of the following packages: C-3002K
| Attributes | |
| Adjustable | No |
| ASIN | B000C0D1AY |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Row Quantity | 1 |
| Color | Gray |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483901000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Diameter | 27.178 |
| Keyway Notch | Yes |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Metal |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Mount Hole Diameter | 1.07", 1.07" |
| Mount Hole Quantity | 1 |
| Mounting Hole Diameter (uom:in) | 1.07 |
| Mounting Hole Diameter (uom:mm) | 27.178 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Outside Diameter | 5.50", 5.50" |
| Outside Diameter (in) | 5.50" |
| Outside Diameter (uom:in) | 5.5 |
| Outside Diameter (uom:mm) | 139.7 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Camshaft Gears |
| Subcategory | Timing Gears |
| Thickness | 0.78" |
| Thrust Bearing Included | N/A |
| Timing Mark Quantity | 1 |
| Tooth Quantity | 46 |
| Tooth Width | 0.41", 0.41" |
| Tooth Width (in) | 0.41" |
| Tooth Width (uom:in) | 0.41 |
| Tooth Width (uom:mm) | 10.414 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width (uom:in) | 0.78 |
| Width (uom:mm) | 19.812 |
| GTIN | 00750385102294 |