Ford Windsor V8 .080" MLS Cylinder Head Gasket, 4.030" Bore, NON-SVO
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1962-1963 | AC Shelby Cobra |
| 1965 | AC Shelby Cobra |
| 1968 | AC Shelby Cobra |
| 1976 | Bricklin SV-1 |
| 1970-1971 | DeTomaso Mangusta |
| 1971-1974 | DeTomaso Pantera |
| 1988-1989 | DeTomaso Pantera |
| 1963 | Ford 300 |
| 1966-1968 | Ford Bronco |
| 1970 | Ford Bronco |
| 1972 | Ford Bronco |
| 1974-1975 | Ford Bronco |
| 1978 | Ford Bronco |
| 1980-1996 | Ford Bronco |
| 1963-1967 | Ford Country Sedan |
| 1969-1974 | Ford Country Sedan |
| 1963-1967 | Ford Country Squire |
| 1969-1974 | Ford Country Squire |
| 1988 | Ford Country Squire |
| 1990 | Ford Country Squire |
| 1964-1972 | Ford Custom |
| 1964-1966 | Ford Custom 500 |
| 1968-1975 | Ford Custom 500 |
| 1977 | Ford Custom 500 |
| 1969 | Ford E-100 Econoline |
| 1971-1972 | Ford E-100 Econoline |
| 1974-1975 | Ford E-100 Econoline |
| 1977 | Ford E-100 Econoline |
| 1979-1983 | Ford E-100 Econoline |
| 1975 | Ford E-100 Econoline Club Wagon |
| 1977 | Ford E-100 Econoline Club Wagon |
| 1979-1983 | Ford E-100 Econoline Club Wagon |
| 2010 | Ford E-150 |
| 1975-1976 | Ford E-150 Econoline |
| 1978 | Ford E-150 Econoline |
| 1980-1996 | Ford E-150 Econoline |
| 1976 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 1978-1996 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 1969 | Ford E-200 Econoline |
| 1971 | Ford E-200 Econoline |
| 1973 | Ford E-200 Econoline |
| 2006 | Ford E-250 |
| 2010 | Ford E-250 |
| 1975 | Ford E-250 Econoline |
| 1977 | Ford E-250 Econoline |
| 1979-1980 | Ford E-250 Econoline |
| 1982-1992 | Ford E-250 Econoline |
| 1994 | Ford E-250 Econoline |
| 1996 | Ford E-250 Econoline |
| 1976-1977 | Ford E-250 Econoline Club Wagon |
| 1979-1980 | Ford E-250 Econoline Club Wagon |
| 1982 | Ford E-250 Econoline Club Wagon |
| 1985-1988 | Ford E-250 Econoline Club Wagon |
| 1990 | Ford E-250 Econoline Club Wagon |
| 1969-1970 | Ford E-300 Econoline |
| 1972 | Ford E-300 Econoline |
| 1975-1976 | Ford E-350 Econoline |
| 1979-1980 | Ford E-350 Econoline |
| 1982 | Ford E-350 Econoline |
| 1985 | Ford E-350 Econoline |
| 1987 | Ford E-350 Econoline |
| 1989 | Ford E-350 Econoline |
| 1991-1992 | Ford E-350 Econoline |
| 1994-1995 | Ford E-350 Econoline |
| 1978-1980 | Ford E-350 Econoline Club Wagon |
| 1982 | Ford E-350 Econoline Club Wagon |
| 1985 | Ford E-350 Econoline Club Wagon |
| 1987 | Ford E-350 Econoline Club Wagon |
| Attributes | |
| Add-On Part | NA |
| Bore Diameter | 4.030" |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Engine | Ford Small Block 289/302/351W V8 |
| Engine Make/Size | Ford 289/302/351W |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8484100000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Multi-layer Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Quantity | 1 |
| Position | Left or Right |
| SDR Required Flag | N |
| SDS Sheet Number | NA |
| Thickness | .080" |
| GTIN | 00191070015442 |