Made from hardened steel, this locator uses an inboard locating shoulder to center the seat and hold the spring in place. The 4680 seat's 1.300" OD works well with our 7228 and 7230 conical springs in LS applications.
ID Spring Locator - 1.300" OD, .505" ID, .040" Thickness - Single
ID Spring Locator - 1.300" OD, .505" ID, .040" Thickness - Single
| Attributes | |
| Amazon ASIN | B00N6LPPO6 |
| ASIN | B00N6LPPO6 |
| C.A.R.B. E.O. Number | N/A |
| C.A.R.B. Exempt for Foreign Vehicles Manufactured Before 1967? | Yes, but must meet tailpipe emission standards for year of vehicle. |
| C.A.R.B. Exempt for On-Road Vehicles? | Yes |
| C.A.R.B. Exempt for Racing and Off-Road Only Vehicles? | Yes, but must be a race/competition only vehicle. |
| C.A.R.B. Exemption Reason | No impact on pollution output of vehicle. |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409914000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Diameter | .505" |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Locator Inner Diameter | 0.505, 0.505 |
| Locator Outer Diameter | 1.3, 1.3 |
| Locator Thickness | 0.04, .040", .040" |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 1.3 |
| SDR Required Flag | N |
| SDS Sheet Number | N/A |
| Spring Inner Diameter | 0.91, 0.91 |
| Spring Inside Diameter | .910" |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00036584262978 |