Made from hardened steel, these locators use a locating shoulder to center the seat and hold the spring. The 4782 has a 1.540" OD and .640" ID that works with our 950, 26956, 26957, 26955, 999, 954, 26097, 26115 and 933 dual valve springs.
The old standard shims will not hold up to the extreme spring pressures and high RPM in today's race engines. COMP Cams offers a simple but effective solution to this problem. These Valve Spring Locators provide a thin, hardened Steel alloy seat that will not only protect the head and shim, but also locate and hold the spring in place. Previously, this part has been available only in a cup form with the retaining portion being on the outside of the part. This required that the head be machined a great deal to accept this cup so COMP now offers an ID locator with the locating shoulder on the inside, as well as the spring cup.
The old standard shims will not hold up to the extreme spring pressures and high RPM in today's race engines. COMP Cams offers a simple but effective solution to this problem. These Valve Spring Locators provide a thin, hardened Steel alloy seat that will not only protect the head and shim, but also locate and hold the spring in place. Previously, this part has been available only in a cup form with the retaining portion being on the outside of the part. This required that the head be machined a great deal to accept this cup so COMP now offers an ID locator with the locating shoulder on the inside, as well as the spring cup.
| Attributes | |
| Amazon ASIN | B000CEM570 |
| ASIN | B000CEM570 |
| C.A.R.B. E.O. Number | N/A |
| C.A.R.B. Exempt for Foreign Vehicles Manufactured Before 1967? | Yes, but must meet tailpipe emission standards for year of vehicle. |
| C.A.R.B. Exempt for On-Road Vehicles? | Yes |
| C.A.R.B. Exempt for Racing and Off-Road Only Vehicles? | Yes, but must be a race/competition only vehicle. |
| C.A.R.B. Exemption Reason | No impact on pollution output of vehicle. |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409914000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Diameter | .640" |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Locator Inner Diameter | 0.64, 0.64 |
| Locator Outer Diameter | 1.54, 1.54 |
| Locator Thickness | 0.06, .060", .060" |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 1.54 |
| SDR Required Flag | N |
| SDS Sheet Number | N/A |
| Spring Inner Diameter | 0.715, 0.715 |
| Spring Inside Diameter | .715" |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00036584393238 |