Features
- Direct fitment compatible with Ford Ranger 2019+.
- Allows you to mount two 6in light bars or one 18in light bar in the front bumper opening.
- CAD-designed for perfect fitment and OEM-like appearance.
- Utilizes existing mounting points for easy installation - no cutting or drilling required.
- Highly durable powdercoated steel construction.
Overview
Perfect Fitment. The Stage Series LED Lightbar Kit compatible with Ford Ranger 2019-2021 from Diode Dynamics allows you to mount a pair of 6in light bars or one 18in light bar in the opening on the bumper. These application-specific brackets were CAD-designed to install using factory mounting points. No cutting or drilling required!
Street Legal Output. The 6in kit isn't just for off-road! When installed as a pair and aimed in accordance with your state's regulations the Driving pattern meets SAE J581 as a Driving/Auxiliary High Beam Light and the Wide pattern meets SAE J583 as a Foglamp for legal on-road use. Please check your local laws and regulations for aiming installation and applicability.
Designed For Performance. Using optical simulation modeling Diode Dynamics Stage Series light bars have been designed for maximum functionality with compact size custom-engineered TIR optics and a useful beam pattern all in a highly durable package. Our light bars shine light in a highly-functional and useful beam pattern much more focused than older LEDs on the market.
- Allows you to mount one 
- 18in light bar in the lower grille opening
- CAD-designed for perfect fitment and OEM-like appearance
- Utilizes existing mounting points for easy installation - no cutting or drilling required
- Powdercoated steel construction
Information:
Included in the box: One (1) application-specific SS18 bracket kit. One (1) SS18 18in Stage Series Light Bar. One (1) Heavy-Duty Dual Output 2-Pin Wiring Wiring Harness. One (1) Aux Switch Adapter Wire. All Necessary Hardware.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2019-2021 | Ford Ranger |
| Attributes | |
| Add-on | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | 79.8, 79.8 |
| Intensity (lux) | 99500 CD, 99500 CD |
| Intrusion Rating | IP68 Waterproof, IP68 Waterproof |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Measured Output (lumens) | 4200 lm, 4200 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Flat |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| GTIN | 00691026127309 |