Thanks to high-intensity automotive-grade LED chips placed on an aluminum circuit board the Stage Series Rock Light provides an unmatched 10 watts of power and 1000 lumens of light output making it the brightest rock light on the market!
Features
- 10-watt 1000 lumen peak output
- Convenient center-mount installation
- Interchangeable lenses for quick color swap
- Aluminum construction with pin-fin heatsink
- Durable UV-coated lenses engineered to spread light
- Engineered and Assembled in USA
 
- 10-watt 1000 lumen peak output
- Convenient center-mount installation
- Interchangeable durable lenses for quick color swap
- Aluminum heatsink with signature Ico Bezel shape
- Engineered and Assembled in USA
Information:
Included in the box: Two (2) Stage Series Single-Color Rock Lights. One (1) 1M Extension. One (1) 3M Extension. Two (2) Splitters. Two (2) Standard hardware kits. Six (6) Zip ties. Installation guide.| Attributes | |
| Add-on | N/A, N/A |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 1000K, 1000K |
| Compliance Rating | IP68 Waterproof, IP68 Waterproof |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Finish | Powdercoat, Powdercoat |
| Input Power (watts) | 10, 10 |
| Intensity (lux) | 31, 31 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Combination |
| Measured Output (lumens) | 70, 70 |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Voltage | 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Weather Resistant | Yes, Yes |
| Wire Quantity | 2, 2 |
| GTIN | 00195995129819 |