Cast Crank - Chevrolet 305/350, 2PC REAR SEAL, 3.480" Stroke.
Eagle cast crankshaft is great alternative to and an upgrade from an O.E. crankshaft. .092" fillet radiuses mean in increase in strength, but O.E. Replacement bearings can still be used. Recommended for use in pump-gas, naturally-aspirated, non-competition road cars.
Eagle cast crankshaft is great alternative to and an upgrade from an O.E. crankshaft. .092" fillet radiuses mean in increase in strength, but O.E. Replacement bearings can still be used. Recommended for use in pump-gas, naturally-aspirated, non-competition road cars.
Information:
Crankshaft must be balanced to match your specific Rods and pistons.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1969-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1981 | Chevrolet Bel Air |
| 1969-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1969-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1987-1994 | Chevrolet Blazer |
| 1969-1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1975-1986 | Chevrolet C10 |
| 1969-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1969-1986 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1982-1985 | Chevrolet C15 |
| 1988-1999 | Chevrolet C1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C1500 Suburban |
| 1975-1987 | Chevrolet C20 |
| 1969-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1969-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1969-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1983-2000 | Chevrolet C35 |
| 1988-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1991-1995 | Chevrolet C3500HD |
| 1969-1979 | Chevrolet C50 |
| 1969-1979 | Chevrolet C60 |
| 1979 | Chevrolet C70 |
| 1986 | Chevrolet C70 |
| 1967-2002 | Chevrolet Camaro |
| 1969-1996 | Chevrolet Caprice |
| 1997-2000 | Chevrolet Cargo Van |
| 1968-1973 | Chevrolet Chevelle |
| 1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1991-1994 | Chevrolet Commercial Chassis |
| 1969-1982 | Chevrolet Corvette |
| 1984-2004 | Chevrolet Corvette |
| 1968-1987 | Chevrolet El Camino |
| 1969-1970 | Chevrolet Estate |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 1500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 2500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 3500 |
| 1975-1995 | Chevrolet G10 |
| 1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1975-1995 | Chevrolet G20 |
| 1970-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1996 | Chevrolet G30 |
| 1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1993-1996 | Chevrolet GP3500 |
| 1969-1985 | Chevrolet Impala |
| 1994-1996 | Chevrolet Impala |
| 1975-1986 | Chevrolet K10 |
| 1969-1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1969-1986 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1988-1999 | Chevrolet K1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K1500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet K20 |
| 1969-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1969-1986 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet K2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K2500 Suburban |
| 1977-1986 | Chevrolet K30 |
| 1969-1974 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1988-2000 | Chevrolet K3500 |
| 1975-1986 | Chevrolet K5 Blazer |
| 1969-1972 | Chevrolet Kingswood |
| 1999-2000 | Chevrolet L30 |
| 1975 | Chevrolet Malibu |
| 1978-1983 | Chevrolet Malibu |
| 1970-1988 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1976-1979 | Chevrolet Monza |
| 1969-1979 | Chevrolet Nova |
| Attributes | |
| Balance Type | Internal |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Crankshaft Stroke | 3.480" |
| Emission Code | Off Road |
| Engine Stroke | 3.48 |
| Flywheel Bolt Count | 6 |
| Flywheel Register Diameter | call |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409990000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Intended Balance | internal |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Main Journal | 2.449" |
| Main Journal Diameter | 2.449 |
| Material | Cast Mild Steel |
| Minimum Rod Length | 5.700" |
| Pilot Bore Diameter | call |
| Rear Seal Diameter | call |
| Rod Journal | 2.1" |
| Rod Journal Diameter | 2.1 |
| Rod Journal Width | 1.900" |
| SDR Required Flag | N |
| Snout Diameter | 1.245" |
| Target Bobweight | 1855g |
| GTIN | 00793348000602 |