Cast Crank - Chevrolet 454, 2PC REAR SEAL.
Eagle cast crankshaft is great alternative to and an upgrade from an O.E. crankshaft. .092" fillet radiuses mean in increase in strength, but O.E. Replacement bearings can still be used. Recommended for use in pump-gas, naturally-aspirated, non-competition road cars.
Eagle cast crankshaft is great alternative to and an upgrade from an O.E. crankshaft. .092" fillet radiuses mean in increase in strength, but O.E. Replacement bearings can still be used. Recommended for use in pump-gas, naturally-aspirated, non-competition road cars.
Information:
Crankshaft must be balanced to match your specific Rods and pistons.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1980-1985 | Chevrolet B60 |
| 1994-2000 | Chevrolet B7 |
| 1961-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1961-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1973-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1961 | Chevrolet Brookwood |
| 1969-1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1975-1980 | Chevrolet C10 |
| 1968-1969 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1973-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1968-1969 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1973-1980 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1990-1993 | Chevrolet C1500 |
| 1975-1986 | Chevrolet C20 |
| 1968-1969 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1973-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1968-1969 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1973-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1991-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1968-1969 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1973-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1988-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1991-2000 | Chevrolet C3500HD |
| 1969-1979 | Chevrolet C50 |
| 1986 | Chevrolet C50 |
| 1968-1979 | Chevrolet C60 |
| 1985 | Chevrolet C60 |
| 1990 | Chevrolet C60 |
| 1990-1996 | Chevrolet C60 Kodiak |
| 1997-2000 | Chevrolet C6500 Kodiak |
| 1979-1990 | Chevrolet C70 |
| 1990-1996 | Chevrolet C70 Kodiak |
| 1997-2000 | Chevrolet C7500 Kodiak |
| 1962-1965 | Chevrolet C80 |
| 1967-1969 | Chevrolet Camaro |
| 2014-2015 | Chevrolet Camaro |
| 1966-1976 | Chevrolet Caprice |
| 1965-1973 | Chevrolet Chevelle |
| 1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1965-1974 | Chevrolet Corvette |
| 2006-2013 | Chevrolet Corvette |
| 1966-1975 | Chevrolet El Camino |
| 1969-1970 | Chevrolet Estate |
| 1996-2000 | Chevrolet Express 3500 |
| 1973-1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1976 | Chevrolet G20 |
| 1973-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1976 | Chevrolet G30 |
| 1988-1996 | Chevrolet G30 |
| 1973-1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1993-1996 | Chevrolet GP3500 |
| 1961-1976 | Chevrolet Impala |
| 1976 | Chevrolet K10 |
| 1980 | Chevrolet K10 |
| 1968-1969 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1973-1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1968-1969 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1973-1974 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1976-1978 | Chevrolet K20 |
| 1968-1969 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1973-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1968-1969 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1973-1974 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1985 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1991-2000 | Chevrolet K2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K2500 Suburban |
| 1977 | Chevrolet K30 |
| Attributes | |
| Balance Type | External |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Crankshaft Stroke | 4.000" |
| Emission Code | Off Road |
| Engine Stroke | 4 |
| Flywheel Bolt Count | 6 |
| Flywheel Register Diameter | call |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409990000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Intended Balance | external |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Main Journal | 2.749" |
| Main Journal Diameter | 2.749 |
| Material | Cast Mild Steel |
| Minimum Rod Length | 6.135" |
| Pilot Bore Diameter | 1.094" |
| Rear Seal Diameter | call |
| Rod Journal | 2.2" |
| Rod Journal Diameter | 2.2 |
| Rod Journal Width | 2.000" |
| SDR Required Flag | N |
| Snout Diameter | 1.6" |
| Target Bobweight | 2350g |
| GTIN | 00793348001807 |