The new bell-style classic floor shift column from Flaming River provides the factory GM muscle car look in a tilt steering column.
The new bell-style classic floor shift column from Flaming River provides the factory GM muscle car look in a tilt steering column.
The new bell-style classic floor shift column from Flaming River provides the factory GM muscle car look in a tilt steering column.
- 30" FLOOR SHIFT TILT BELL COLUMN W/2" OD - PAINTABLE MILL FINISH
Information:
30" FLOOR SHIFT TILT BELL COLUMN W/2" OD - PAINTABLE MILL FINISH| Attributes | |
| Bar CodePart No. | FR20005B, FR20005B |
| California Proposition 65 | Yes |
| Column Finish | Paintabke Mill, Paintabke Mill |
| Column Length | 30", 30" |
| Column Style | Floor Shift - Bell Style, Floor Shift - Bell Style |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708945000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Retail Shaft Size | 1" DD, 1" DD |
| SDR Required Flag | N |
| Tube Dia. | 2", 2" |
| Warranty Time | 3 |