SideBiter II® Wheel; Size 22x12; Max Load 3640 Bolt Pattern 8x6.5 in.; Back Space 4.75 in.; Satin Black; Superseded To PN[250559];
Styled after one of the best known innovations in off-road history, Mickey Thompsons revolutionary tread-on-the-sidewall tire design called SideBiters(R), this wheel is built to be a heavy duty performer with an easy to clean satin finish and exceptional styling designed to make your Jeep, truck, or 4x4 look great!
Styled after one of the best known innovations in off-road history, Mickey Thompsons revolutionary tread-on-the-sidewall tire design called SideBiters(R), this wheel is built to be a heavy duty performer with an easy to clean satin finish and exceptional styling designed to make your Jeep, truck, or 4x4 look great!
- All New Pop-Top Style Center Cap Embossed w/M/T Logo
- High-Range Load Ratings
- Lifetime Limited Guarantee Against Structural Defects
- Tough satin black finish
Information:
22x12 8x6.50 4.750 MT SIDEBITER II| Attributes | |
| Back Space | 4.75 |
| Back Spacing | 4.750 in. |
| Back Spacing (in.) | 4.75 (4-3/4) |
| Bolt Pattern | 8X6.50, 8x6.5 in. |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Assembly | BOLT ON CLOSED |
| Cap Type | PLASTIC FLAT BLACK |
| CARB Yes/No | No |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| DCI Brand Code | BFLW |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Satin Black |
| Gross Weight (kg) | 23.8 |
| Gross Weight (lb) | 52.36 |
| Gross weight kg | 23.800 kg |
| Gross Weight lb | 52.360 lb |
| Hazardous Material Code | N |
| Height (mm) | 340 |
| Height mm | 340.000 mm |
| Hub Bore Diameter | 4.93 |
| Hub Bore Diameter (in) | 4.93 |
| Hub Centering Ring | NO |
| Legnth (mm) | 615 |
| Legnth mm | 615.000 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lug Nut Type | 60 DEG BULGE NUT |
| Maximum Dual Imperial Load (lb) | 3640 |
| Maximum Load | 3,640 lb |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Net Weight (kg) | 23.000 kg |
| Net Weight (lb) | 50.6 |
| Net Weight kg | 23.000 kg |
| Net Weight LB | 50.600 lb |
| Offset | -44 mm |
| Offset (mm) | -44 |
| Position | Front, Rear |
| Product Size | 22X12 |
| SDR Required Flag | N |
| Valve Stem Hole Diameter | 11.4 mm |
| Valve Stem included | No |
| Volume (cu ft) | 0.129 m3 |
| Volume (cu meters) | 4.6 ft3 |
| Volume (cubic feet) | 4.6 |
| Volume (cubic meter) | 0.129 |
| Warranty Time | 1 |
| Wheel Diameter | 12 |
| Wheel Finish | SATIN BLACK |
| Wheel Size | 22x12 |
| Wheel Width | 22 |
| Width (mm) | 615 |
| Width mm | 615.000 mm |
| GTIN | 00787025493559 |