Small Block Chevy - Use with MSD 6/7/8 Series Ignition - Black
For a long time, racers have known that one of the best things to do to an engine to improve performance is to stabilize the ignition timing. The MSD Flying Magnet Crank Trigger system does exactly that by using four magnets embedded in an aluminum wheel. Although similar in appearance to other crank triggers, the MSD Flying Magnet design works on a different principle. Most crank triggers have a wheel, with steel studs sticking out, bolted to the harmonic balancer. As the crankshaft turns, the studs pass by a stationary magnetic pick-up, triggering the ignition. This pick-up can be triggered by other bolts, debris, or even vibrations which will cause a loss of power or engine damage.
For a long time, racers have known that one of the best things to do to an engine to improve performance is to stabilize the ignition timing. The MSD Flying Magnet Crank Trigger system does exactly that by using four magnets embedded in an aluminum wheel. Although similar in appearance to other crank triggers, the MSD Flying Magnet design works on a different principle. Most crank triggers have a wheel, with steel studs sticking out, bolted to the harmonic balancer. As the crankshaft turns, the studs pass by a stationary magnetic pick-up, triggering the ignition. This pick-up can be triggered by other bolts, debris, or even vibrations which will cause a loss of power or engine damage.
- Kits feature special brackets and mounting hardware for a variety of engines.
- The non-magnetic pickup cannot be false triggered.
- 8" Diameter
- Powerful magnets are embedded in a billet aluminum trigger wheel.
- Absolutely the most accurate way to trigger the ignition.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1955-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1981 | Chevrolet Bel Air |
| 1958-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1969-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1987-1994 | Chevrolet Blazer |
| 1958-1961 | Chevrolet Brookwood |
| 1969-1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1975-1986 | Chevrolet C10 |
| 1960-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1967-1986 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1982-1985 | Chevrolet C15 |
| 1988-1999 | Chevrolet C1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C1500 Suburban |
| 1975-1987 | Chevrolet C20 |
| 1960-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1967-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1960-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1983-2000 | Chevrolet C35 |
| 1988-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1960-1962 | Chevrolet C40 |
| 1967-1997 | Chevrolet Camaro |
| 1966-1996 | Chevrolet Caprice |
| 1964-1977 | Chevrolet Chevelle |
| 1963-1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1955-1982 | Chevrolet Corvette |
| 1984-1997 | Chevrolet Corvette |
| 1957-1958 | Chevrolet Del Ray |
| 1959-1960 | Chevrolet El Camino |
| 1964-1987 | Chevrolet El Camino |
| 1969-1970 | Chevrolet Estate |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 1500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 2500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 3500 |
| 1975-1995 | Chevrolet G10 |
| 1968-1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1975-1995 | Chevrolet G20 |
| 1967-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1996 | Chevrolet G30 |
| 1970-1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1958-1985 | Chevrolet Impala |
| 1994-1996 | Chevrolet Impala |
| 1975-1986 | Chevrolet K10 |
| 1960-1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1967-1986 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1988-1999 | Chevrolet K1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K1500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet K20 |
| 1967 | Chevrolet K20 Panel |
| 1960-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1967-1986 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet K2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K2500 Suburban |
| 1977-1986 | Chevrolet K30 |
| 1968-1974 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1988-2000 | Chevrolet K3500 |
| 1975-1986 | Chevrolet K5 Blazer |
| 1959-1961 | Chevrolet Kingswood |
| 1969-1972 | Chevrolet Kingswood |
| 1975 | Chevrolet Malibu |
| 1978-1983 | Chevrolet Malibu |
| 1970-1988 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1976-1979 | Chevrolet Monza |
| 1958-1961 | Chevrolet Nomad |
| 1969-1979 | Chevrolet Nova |
| 1955-1957 | Chevrolet One-Fifty Series |
| Attributes | |
| ASIN | B01GVILXIC |
| Brand | MSD, MSD |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Ignition, Ignition |
| Color | Black, Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter | 8", 8 in. |
| Diameter (in.) | 8.000 in. |
| Emission Code | 4, 4, Off Road |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409914000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Make | GM, Chevrolet |
| Makes | Chevrolet |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| part type | Ignition Crank Trigger Kit |
| Product Type | Crank Trigger Kit, Crank Trigger Kit |
| SDR Required Flag | N |
| Sensor Dimensions | 3/4" x 2.25", 3/4 x 2.25 |
| Sensor Type | Magnetic, Magnetic |
| Series | Crank Triggers and Accessories |
| Sub Category | Sensors |
| Subcategory | Crank Trigger Kits and Accessories |
| Trigger Type | 4X, 4X |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | Limited 1 Year Warranty, Manufacturer's Limited 1 Year Warranty |
| Warranty Time | 12 |
| Wheel Width | 3/8", 3/8 |
| GTIN | 00085132861538 |