Black - Replacement Wheel for Crank Trigger Kit (p/n: 86203)
Most crank triggers have a wheel, with steel studs sticking out, bolted to the harmonic balancer. As the crankshaft turns, the studs pass by a stationary magnetic pick-up, triggering the ignition. This pick-up can be triggered by other bolts, debris or even vibrations which will cause a loss of power or engine damage. The MSD Flying Magnet Crank Trigger uses four magnets secured in the aluminum trigger wheel that pass by a stationary non-magnetic pick-up to trigger the ignition. This "flying magnet" design produces accurate trigger signals and the non-magnetic pick-up cannot be false triggered, making this one of the best on the market!!
Most crank triggers have a wheel, with steel studs sticking out, bolted to the harmonic balancer. As the crankshaft turns, the studs pass by a stationary magnetic pick-up, triggering the ignition. This pick-up can be triggered by other bolts, debris or even vibrations which will cause a loss of power or engine damage. The MSD Flying Magnet Crank Trigger uses four magnets secured in the aluminum trigger wheel that pass by a stationary non-magnetic pick-up to trigger the ignition. This "flying magnet" design produces accurate trigger signals and the non-magnetic pick-up cannot be false triggered, making this one of the best on the market!!
- Absolutely the most accurate way to trigger the ignition
- Replacement crank trigger wheel for small block chevy
- Powerful magnets are embedded in a billet aluminum trigger wheel
Information:
Crank Trigger Wheel OnlyApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1963 | Chevrolet Bel Air |
| 1965-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1963 | Chevrolet Biscayne |
| 1965-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1969-1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1975-1980 | Chevrolet C10 |
| 1968-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1975-1985 | Chevrolet C20 |
| 1968-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1975-1985 | Chevrolet C30 |
| 1968-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1967-1972 | Chevrolet Camaro |
| 1966-1976 | Chevrolet Caprice |
| 1965-1975 | Chevrolet Chevelle |
| 1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1965-1974 | Chevrolet Corvette |
| 1969-1970 | Chevrolet Estate |
| 1963 | Chevrolet Impala |
| 1965-1976 | Chevrolet Impala |
| 1976 | Chevrolet K10 |
| 1979-1980 | Chevrolet K10 |
| 1968-1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1976-1978 | Chevrolet K20 |
| 1980 | Chevrolet K20 |
| 1968-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1977 | Chevrolet K30 |
| 1980-1985 | Chevrolet K30 |
| 1968-1974 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1969-1972 | Chevrolet Kingswood |
| 1970-1975 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1969-1972 | Chevrolet Nova |
| 1969-1972 | Chevrolet Townsman |
| 1975-1978 | GMC C15 |
| 1968-1974 | GMC C15/C1500 Pickup |
| 1979-1980 | GMC C1500 |
| 1975-1978 | GMC C25 |
| 1968-1974 | GMC C25/C2500 Pickup |
| 1979-1985 | GMC C2500 |
| 1975-1978 | GMC C35 |
| 1968-1974 | GMC C35/C3500 Pickup |
| 1979-1985 | GMC C3500 |
| 1976 | GMC K15 |
| 1968-1974 | GMC K15/K1500 Pickup |
| 1979-1980 | GMC K1500 |
| 1976-1978 | GMC K25 |
| 1968-1974 | GMC K25/K2500 Pickup |
| 1968-1974 | GMC K35/K3500 Pickup |
| 1979-1985 | GMC K3500 |
| 1968-1971 | Pontiac Acadian |
| 1965-1969 | Pontiac Beaumont |
| 1966-1970 | Pontiac Laurentian |
| 1966-1970 | Pontiac Parisienne |
| 1965-1970 | Pontiac Strato-Chief |
| Attributes | |
| ASIN | B06WW967LH |
| Brand | MSD, MSD |
| California Proposition 65 | No |
| Category | Ignition, Ignition |
| Color | Black, Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter | 8", 8 in. |
| Emission Code | 4, 4, Off Road |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8511906040 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Make | GM, Chevy |
| Makes | Chevy |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Product Type | Crank Trigger Wheel, Crank Trigger Wheel |
| SDR Required Flag | N |
| Sensor Dimensions | 3/4" x 2.25", 3/4 x 2.25 |
| Sensor Type | Non Magnetic, Non Magnetic |
| Series | Crank Triggers and Accessories |
| Subcategory | Crank Trigger Kits and Accessories |
| Trigger Type | 4X, 4X |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | Limited 1 Year Warranty, Manufacturer's Limited 1 Year Warranty |
| Warranty Time | 12 |
| Wheel Width | 3/8", 3/8 |
| GTIN | 00085132862139 |