DIY Crank Trigger Kit - Includes Trigger Wheel / Pickup / CNC-Machined Aluminum Bracket / Hardware
This kit is supplied with everything you'll need to get you going in the right direction. A 7" billet aluminum wheel is supplied that has magnet positions for 4, 6, 8, 10 or even 12-cylinder engines. An oversized bracket arm is supplied that can be cut down to your specs and an "L" shaped holder is also supplied that can be machined for the 3/4" or 3/8" pick-up.
This kit is supplied with everything you'll need to get you going in the right direction. A 7" billet aluminum wheel is supplied that has magnet positions for 4, 6, 8, 10 or even 12-cylinder engines. An oversized bracket arm is supplied that can be cut down to your specs and an "L" shaped holder is also supplied that can be machined for the 3/4" or 3/8" pick-up.
Information:
***Will not work on 6 Cylinder Odd-Fire applications***| Attributes | |
| ASIN | B000630DC6 |
| Brand | MSD, MSD |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Ignition, Ignition |
| Color | Unfinished, Unfinished |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter | 7 in., 7" |
| Emission Code | 4, 4, Off Road |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8511906040 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Make | Universal, Universal |
| Makes | Universal |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| part type | Ignition Crank Trigger Kit |
| Product Type | Crank Trigger Kit, Crank Trigger Kit |
| SDR Required Flag | N |
| Sensor Dimensions | 3/4" x 2.25", 3/4 x 2.25 |
| Sensor Type | Magnetic, Magnetic |
| Series | Crank Triggers and Accessories |
| Sub Category | Sensors |
| Subcategory | Crank Trigger Kits and Accessories |
| Trigger Type | 4X, 4X |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | Limited 1 Year Warranty, Manufacturer's Limited 1 Year Warranty |
| Warranty Time | 12 |
| Wheel Width | 3/8", 3/8 |
| GTIN | 00085132086559 |