2 lb Nitrous Bottle w/ NOS Blue Finish & Mini Hi-Flo Valve
Includes Bottle w/ Mini Hi-Flo Valve
Includes Bottle w/ Mini Hi-Flo Valve
- For Optimum Weight Reduction
- Distinctive Electric Blue Look
- DOT-Approved
- Dimensions: 10.25" Tall x 4.375" Diameter
| Attributes | |
| ASIN | B000COY9TW |
| Bottle Color | NOS Blue |
| Bottle Included | Yes |
| Bottle Size | 2 lb., 2 lb |
| Bottle Valve | Mini Hi-Flo |
| Brackets Included | No |
| Brand | NOS |
| California Proposition 65 | No |
| Capacity | 2 lbs. |
| Capacity (lbs.) | 2 |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Painted |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter | 4.375", 4.375" |
| Emission Code | 4, 4, Off Road |
| Gauge Included | No, No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7613000000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 10.25", 10.25" |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nitrous Bottle Capacity | 2 lb, 2 lb |
| Outside Diameter | 4.375", 4.375" |
| Overall Length | 10.25", 10.25" |
| part type | Nitrous Oxide Bottle |
| Product Type | NOS Bottle, NOS Bottle |
| SDR Required Flag | N |
| Siphon Tube Included | Yes, Yes |
| Sub Category | Nitrous Oxide Injection System |
| Valve Included | Yes, Yes |
| Valve Type | Mini Hi-Flo, Mini Hi-Flo |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| GTIN | 00090127507926 |