15 lb Nitrous Bottle w/ Black Finish & Super Hi Flo Valve w/ Mounting Brackets & Gauge
Includes Bottle Nut & 16 ft 6 AN Feed Hose
Includes Bottle Nut & 16 ft 6 AN Feed Hose
- Black 15 lb bottle is made from 6061-T6 Aluminum
- Includes 16ft long 6AN Feed line with black fittings
- Includes 1-1/2" diameter nitrous gauge
- Includes pair of bottle brackets along with bottle nut and PTFE washer
- Supports up to 400 horsepower
- Dimensions: 27" Tall x 7" Diameter
| Attributes | |
| Bottle Color | Black |
| Bottle Included | Yes |
| Bottle Nut Included | Yes |
| Bottle Size | 15 lb |
| Bottle Valve | Super Hi Flo |
| Bracket Color | Black |
| Brackets Included | Yes |
| Brackets Per Kit | 2 |
| Brand | NOS |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Capacity | 15 lbs. |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter | 7 in., 7" |
| Emission Code | 4, 4, Off Road |
| Feed Line Included | Yes, Yes |
| Feed Line Length | 16 feet, 16 feet |
| Feed Line Size | 6AN, 6AN |
| Gauge Included | Yes, Yes |
| Gauge Type | Nitrous Pressure, Nitrous Pressure |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7613000000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 27", 27" |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Max Horsepower | 400, 400 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nitrous Bottle Capacity | 15 lb, 15 lb |
| Outside Diameter | 7", 7" |
| Overall Length | 27", 27" |
| part type | Nitrous Oxide Bottle |
| Product Type | Bottle Kit, Bottle Kit |
| SDR Required Flag | N |
| Siphon Tube Included | Yes, Yes |
| Sub Category | Nitrous Oxide Injection System |
| Valve Included | Yes, Yes |
| Valve Type | Super Hi Flo, Super Hi Flo |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| GTIN | 00090127056899 |