10 lb Nitrous Bottle w/ NOS Blue Finish & Super Hi Flo Valve w/ Mounting Brackets & Gauge
Includes Bottle Nut & 16 ft 6 AN Feed Hose
Includes Bottle Nut & 16 ft 6 AN Feed Hose
- 10 lb bottle features distinct electric blue finish
- Includes 16ft long 6AN Feed line with blue fittings
- Includes 1-1/2" diameter nitrous gauge
- Includes pair of bottle brackets along with bottle nut and PTFE washer
- Supports up to 400 horsepower
- Dimensions: 21" Tall x 7" Diameter
| Attributes | |
| ASIN | B005AUJVTQ |
| Bottle Color | NOS Blue |
| Bottle Included | Yes |
| Bottle Nut Included | Yes |
| Bottle Size | 10 lb., 10 lb |
| Bottle Valve | Super Hi Flo |
| Bracket Color | Black, Black |
| Bracket Included | Yes |
| Bracket Quantity | 2 |
| Brackets Included | Yes |
| Brackets Per Kit | 2 |
| Brand | NOS |
| California Proposition 65 | No |
| Capacity | 10 lbs. |
| Capacity (lbs.) | 10 |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Painted |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter | 7 in., 7" |
| Emission Code | 4, 4, Off Road |
| Feed Line Included | Yes, Yes |
| Feed Line Length | 16 feet, 16 feet |
| Feed Line Size | 6AN, 6AN |
| Gauge Included | Yes, Yes |
| Gauge Type | Nitrous Pressure, Nitrous Pressure |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7613000000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 21", 21" |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nitrous Bottle Capacity | 10 lb, 10 lb |
| Outside Diameter | 7", 7" |
| Overall Length | 21", 21" |
| part type | Nitrous Oxide Bottle |
| Product Type | Bottle Kit, Bottle Kit |
| SDR Required Flag | N |
| Siphon Tube Included | Yes, Yes |
| Sub Category | Nitrous Oxide Injection System |
| Valve Included | Yes, Yes |
| Valve Type | Super Hi Flo, Super Hi Flo |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| GTIN | 00090127664827 |