Cheater Nitrous Solenoid
The NOS Cheater solenoid has been the standard in the performance and racing world for over 35 years. The Cheater series nitrous solenoid feature a blue or black powder coated housing, large orifice size and PTFE plunger material for durability. All NOS solenoids feature stainless steel bases with the NOS logo so you know it is a quality NOS solenoid.
The NOS Cheater solenoid has been the standard in the performance and racing world for over 35 years. The Cheater series nitrous solenoid feature a blue or black powder coated housing, large orifice size and PTFE plunger material for durability. All NOS solenoids feature stainless steel bases with the NOS logo so you know it is a quality NOS solenoid.
- Cheater Nitrous Solenoid in Black
- Inlet size - 1/4" NPT
- Outlet Size - 1/8" NPT
- Outlet Location - side
- Orifice - 3/32" (0.094")
- Plunger - PTFE
- Current Draw @ 12V DC - 8 amps
Information:
Use only PTFE paste to seal fittings. Do not use PTFE tape as it can dislodge and damage the solenoid.| Attributes | |
| Amp draw | 8A |
| Amperage Draw | 8 |
| Bracket(s) Included | No |
| Brand | NOS |
| California Proposition 65 | No |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Black, Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | 4, 4, Off Road |
| Finish | Natural, Natural |
| Fittings Included | No, No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409915085 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet | Side, Side |
| Inlet Attachment | Female Threads, Female Threads |
| Inlet Size | 0.250 in. NPT |
| Inlet Thread | 1/4" NPT, 1/4" NPT |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Max Horsepower | 250, 250 |
| Maximum Horsepower | 250 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Orifice | 3/32" (0.094"), 3/32" (0.094") |
| Orifice Diameter | 3/32 (0.094 in.) |
| Outlet | Side, Side |
| Outlet Attachment | Female Threads, Female Threads |
| Outlet Size | 0.125 in. NPT |
| Outlet Thread | 1/8" NPT, 1/8" NPT |
| part type | Nitrous Oxide Solenoid |
| Plunger Material | PTFE, PTFE |
| Product Line | Cheater, Cheater |
| Product Type | Nitrous Solenoid, Nitrous Solenoid |
| Purge Port | None, None |
| SDR Required Flag | N |
| Solenoid Top Cover Color | Black, Black |
| Sub Category | Switches, Solenoids and Actuators |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| GTIN | 00090127023198 |