Powershot Nitrous Solenoid
NOS solenoids have been the standard in the performance and racing world for over 35 years and are designed for optimum flow and operation. NOS has overhauled the entire line with new features and new part numbers. The nitrous solenoids feature a blue powder coated housing, large orifice sizes and PTFE plunger puck material for durability. All NOS solenoids feature stainless steel bases with the NOS logo along with in/out stamped in so you know it is a quality NOS solenoid.
NOS solenoids have been the standard in the performance and racing world for over 35 years and are designed for optimum flow and operation. NOS has overhauled the entire line with new features and new part numbers. The nitrous solenoids feature a blue powder coated housing, large orifice sizes and PTFE plunger puck material for durability. All NOS solenoids feature stainless steel bases with the NOS logo along with in/out stamped in so you know it is a quality NOS solenoid.
- Inlet size - 1/8"
- Outlet Size - 1/8"
- Outlet Location - side
- Orifice - 5/64" (0.078")
- Plunger - PTFE
- Current Draw @ 12VDC - 10.3 amps
| Attributes | |
| Amp draw | 10.3A |
| Amperage Draw | 10.3 |
| ASIN | B00CX2C1AK |
| Bracket(s) Included | No |
| Brand | NOS |
| California Proposition 65 | No |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Blue |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | 4, 4, Off Road |
| Finish | Natural, Natural |
| Fittings Included | No, No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409915085 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet | Side, Side |
| Inlet Attachment | Female Threads, Female Threads |
| Inlet Size | 0.125 in. NPT |
| Inlet Thread | 1/8" NPT, 1/8" NPT |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Max Horsepower | 175, 175 |
| Maximum Horsepower | 175 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Orifice | 5/64" (0.078"), 5/64" (0.078") |
| Orifice Diameter | 5/64 (0.078 in.) |
| Outlet | Side, Side |
| Outlet Attachment | Female Threads, Female Threads |
| Outlet Size | 0.125 in. NPT |
| Outlet Thread | 1/8" NPT, 1/8" NPT |
| part type | Nitrous Oxide Solenoid |
| Plunger Material | PTFE, PTFE |
| Product Line | Powershot, Powershot |
| Product Type | Nitrous Solenoid, Nitrous Solenoid |
| Purge Port | None, None |
| Sale Category | Nitrous |
| SDR Required Flag | N |
| Solenoid Top Cover Color | Blue, Blue |
| Sub Category | Switches, Solenoids and Actuators |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| GTIN | 00090127684252 |