Powershot Fuel Solenoid
The NOS fuel solenoids feature a red powder coated housing, large orifice sizes and FKM rubber plunger pucks for durability and sealing. All NOS solenoids feature stainless steel bases with the NOS logo along with in/out stamped in so you know it is a quality NOS solenoid.
The NOS fuel solenoids feature a red powder coated housing, large orifice sizes and FKM rubber plunger pucks for durability and sealing. All NOS solenoids feature stainless steel bases with the NOS logo along with in/out stamped in so you know it is a quality NOS solenoid.
- Inlet Size - 1/8" NPT
- Outlet Size - 1/8" NPT
- Outlet Location - side
- Orifice - 0.125"
- Plunger - Fluorocarbon (FKM) Rubber Plunger
- Current Draw @12VDC - .6 amps
- Up to 200 HP
| Attributes | |
| Amp draw | 0.6A |
| Amperage Draw | 0.6 |
| ASIN | B00CX2C1D2 |
| Bracket(s) Included | No |
| Brand | NOS |
| California Proposition 65 | No |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | 4, 4, Off Road |
| Finish | Natural, Natural |
| Fittings Included | No, No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409915085 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet | Side, Side |
| Inlet Attachment | Female Threads, Female Threads |
| Inlet Size | 0.125 in. NPT |
| Inlet Thread | 1/8" NPT, 1/8" NPT |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Max Horsepower | 200, 200 |
| Maximum Horsepower | 200 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Orifice | 1/8" (0.125"), 1/8" (0.125") |
| Orifice Diameter | 1/8 (0.125 in.) |
| Outlet | Side, Side |
| Outlet Attachment | Female Threads, Female Threads |
| Outlet Size | 0.125 in. NPT |
| Outlet Thread | 1/8" NPT, 1/8" NPT |
| part type | Nitrous Oxide Solenoid |
| Plunger Material | Fluorocarbon Rubber (FKM), Fluorocarbon Rubber (FKM) |
| Product Line | Powershot, Powershot |
| Product Type | Fuel Solenoid, Fuel Solenoid |
| Purge Port | None, None |
| Sale Category | Nitrous |
| SDR Required Flag | N |
| Solenoid Top Cover Color | Red, Red |
| Sub Category | Switches, Solenoids and Actuators |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| GTIN | 00090127684313 |