TC178 High flow nitrous solenoid with a 0.178" outlet orifice and aluminum base.
This Solenoid can be used with a progressive controller
This Solenoid can be used with a progressive controller
- Supports in excess of 900 horsepower
- Inlet Port Size - 1/4" NPT (Side)
- Outlet Port Size - 1/8" NPT (Bottom)
- Purge Port Size - 1/8" NPT (Side)
- Orifice - 0.178"
- Plunger - PTFE
- Light Weight Aluminum - 1.66 lbs.
- Material - 6061 Aluminum
- Saves 1/4 lb. over similar steel solenoids
Information:
The TC178 offers a 1/8" NPT bottom exit and a 1/8" NPT purge port. The side purge port must be plugged if not used.| Attributes | |
| Amp draw | 20A |
| Bracket(s) Included | No |
| Brand | NOS |
| California Proposition 65 | No |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | 4, 4, Off Road |
| Finish | Natural, Natural |
| Fittings Included | No, No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409915085 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet | Side, Side |
| Inlet Attachment | Female Threads, Female Threads |
| Inlet Thread | 1/4" NPT, 1/4" NPT |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Max Horsepower | 900, 900 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Orifice | 0.178", 0.178" |
| Outlet | Bottom, Bottom |
| Outlet Attachment | Female Threads, Female Threads |
| Outlet Thread | 1/8" NPT, 1/8" NPT |
| part type | Nitrous Oxide Solenoid |
| Plunger Material | PTFE, PTFE |
| Product Line | TC178, TC178 |
| Product Type | Nitrous Solenoid, Nitrous Solenoid |
| Purge Port | 1/8" NPT, 1/8" NPT |
| SDR Required Flag | N |
| Solenoid Top Cover Color | Black, Black |
| Sub Category | Switches, Solenoids and Actuators |
| Warranty | Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| GTIN | 00090127060728 |