EVOLUTION DRILLED/SLOTTED ROTORS (PAIR)
Power Stop drilled and slotted rotors provide a bolt-on upgrade for improved brake cooling and performance. Precision cross-drilled for maximum cooling and maximum performance during extreme conditions; rounded slots sweep away gasses, dust, and moisture to keep a clean friction contact patch on the rotor surface. With a direct OE fit, there are no special modifications needed.
Power Stop drilled and slotted rotors provide a bolt-on upgrade for improved brake cooling and performance. Precision cross-drilled for maximum cooling and maximum performance during extreme conditions; rounded slots sweep away gasses, dust, and moisture to keep a clean friction contact patch on the rotor surface. With a direct OE fit, there are no special modifications needed.
- Improve Stopping Distance w/ More Pad Bite
- Tru-Cast Precision Machined For Exact OE Fit
- Oversized Drill Holes Reduce Brake Temperature
- Counter-Sunk To Resist Stress Risers And Cracking
- Improved Wet Weather Braking
- Corrosion Resistant Gold Zinc Plating
- Get More Pad Bite And Increased Safety
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1973-1974 | Buick Apollo |
| 1970-1972 | Buick GS |
| 1968-1969 | Buick GS 350 |
| 1968-1969 | Buick GS 400 |
| 1970-1972 | Buick GS 455 |
| 1967-1972 | Buick Skylark |
| 1967-1969 | Buick Special |
| 1969-1972 | Buick Sportwagon |
| 1968-1969 | Chevrolet Camaro |
| 1967-1972 | Chevrolet Chevelle |
| 1967-1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1969-1972 | Chevrolet El Camino |
| 1970-1972 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1969-1974 | Chevrolet Nova |
| 1971-1972 | GMC Sprint |
| 1969-1971 | Oldsmobile 442 |
| 1969-1972 | Oldsmobile Cutlass |
| 1969-1972 | Oldsmobile Cutlass Supreme |
| 1969-1972 | Oldsmobile F85 |
| 1974 | Oldsmobile Omega |
| 1969-1972 | Oldsmobile Vista Cruiser |
| 1969 | Pontiac Firebird |
| 1969-1972 | Pontiac Grand Prix |
| 1969-1972 | Pontiac GTO |
| 1969-1972 | Pontiac LeMans |
| 1967-1970 | Pontiac Tempest |
| 1971-1974 | Pontiac Ventura |
| Attributes | |
| ABS Tone Ring Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Construction | Full Cast |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Discard Thickness | 0.96 in., 24.50 mm |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708305030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 120.70 mm, 4.80 in. |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nominal Thickness | 24.50 in., 26.30 mm |
| Outside Diameter | 11.00 in., 280.00 mm |
| Overall Height | 102.00 mm, 4.00 in. |
| Position | Front |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Style | Drilled And Slotted |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Warranty Time | 90 |
| GTIN | 00792088922144 |