EVOLUTION DRILLED/SLOTTED ROTORS (PAIR)
Power Stop drilled and slotted rotors provide a bolt-on upgrade for improved brake cooling and performance. Precision cross-drilled for maximum cooling and maximum performance during extreme conditions; rounded slots sweep away gasses, dust, and moisture to keep a clean friction contact patch on the rotor surface. With a direct OE fit, there are no special modifications needed.
Power Stop drilled and slotted rotors provide a bolt-on upgrade for improved brake cooling and performance. Precision cross-drilled for maximum cooling and maximum performance during extreme conditions; rounded slots sweep away gasses, dust, and moisture to keep a clean friction contact patch on the rotor surface. With a direct OE fit, there are no special modifications needed.
- Improve Stopping Distance w/ More Pad Bite
- Tru-Cast Precision Machined For Exact OE Fit
- Oversized Drill Holes Reduce Brake Temperature
- Counter-Sunk To Resist Stress Risers And Cracking
- Improved Wet Weather Braking
- Corrosion Resistant Gold Zinc Plating
- Get More Pad Bite And Increased Safety
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1975 | Buick Apollo |
| 1973-1977 | Buick Century |
| 1977-1978 | Buick Electra |
| 1977-1978 | Buick Estate Wagon |
| 1977-1978 | Buick LeSabre |
| 1973-1977 | Buick Regal |
| 1975-1978 | Buick Skylark |
| 1976 | Cadillac Seville |
| 1970-1978 | Chevrolet Camaro |
| 1977-1978 | Chevrolet Caprice |
| 1973-1976 | Chevrolet Chevelle |
| 1973-1977 | Chevrolet El Camino |
| 1971-1973 | Chevrolet G10 Van |
| 1977-1978 | Chevrolet Impala |
| 1973-1977 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1975-1978 | Chevrolet Nova |
| 1971-1973 | GMC G15/G1500 Van |
| 1973-1977 | GMC Sprint |
| 1973-1977 | Oldsmobile Cutlass |
| 1973-1977 | Oldsmobile Cutlass Supreme |
| 1977-1978 | Oldsmobile Delta 88 |
| 1975-1979 | Oldsmobile Omega |
| 1973-1975 | Oldsmobile Vista Cruiser |
| 1977-1981 | Pontiac Bonneville |
| 1977-1981 | Pontiac Catalina |
| 1970-1978 | Pontiac Firebird |
| 1973-1975 | Pontiac Grand Am |
| 1976-1977 | Pontiac Grand LeMans |
| 1973-1977 | Pontiac Grand Prix |
| 1973 | Pontiac GTO |
| 1973-1977 | Pontiac LeMans |
| 1977-1978 | Pontiac Phoenix |
| 1975-1977 | Pontiac Ventura |
| Attributes | |
| ABS Tone Ring Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Construction | Full Cast |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Discard Thickness | 0.96 in., 24.50 mm |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708305030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 120.70 mm, 4.80 in. |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nominal Thickness | 24.50 in., 26.30 mm |
| Outside Diameter | 11.00 in., 280.00 mm |
| Overall Height | 119.00 mm, 4.70 in. |
| Position | Front |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Style | Drilled And Slotted |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Warranty Time | 90 |
| GTIN | 00792088922151 |