EVOLUTION GENUINE GEOMET FULLY COATED ROTORS
PowerStop Evolution Coated rotors are a direct bolt-on replacement for factory equipment. Fully coated using Genuine GEOMET rust preventative coating; treated with a thin layer of Genuine GEOMET 360 coating to protect against rust and corrosion without influencing the vehicle's braking performance. Manufactured to original equipment specifications for fitment, weight, vane count, and performance.
PowerStop Evolution Coated rotors are a direct bolt-on replacement for factory equipment. Fully coated using Genuine GEOMET rust preventative coating; treated with a thin layer of Genuine GEOMET 360 coating to protect against rust and corrosion without influencing the vehicle's braking performance. Manufactured to original equipment specifications for fitment, weight, vane count, and performance.
- EVO Coat Rust Preventative Coating
- Cast And Machined To Industry Leading Specifications
- OEM Vane Configuration And Weight
- Precision Machined To Ensure Parallelism
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1983-1996 | Buick Century |
| 1985-1990 | Buick Electra |
| 1986-1991 | Buick LeSabre |
| 1988-1991 | Buick Reatta |
| 1986-1991 | Buick Riviera |
| 1987-1992 | Cadillac Allante |
| 1985-1990 | Cadillac Commercial Chassis |
| 1985-1990 | Cadillac DeVille |
| 1986-1991 | Cadillac Eldorado |
| 1985-1990 | Cadillac Fleetwood |
| 1986-1991 | Cadillac Seville |
| 1983-1990 | Chevrolet Celebrity |
| 1990-1991 | Chevrolet Lumina APV |
| 1985-1990 | Oldsmobile 98 |
| 1983-1996 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1987-1994 | Oldsmobile Cutlass Cruiser |
| 1986-1991 | Oldsmobile Delta 88 |
| 1990-1991 | Oldsmobile Silhouette |
| 1986-1991 | Oldsmobile Toronado |
| 1983-1991 | Pontiac 6000 |
| 1987-1991 | Pontiac Bonneville |
| 1990-1991 | Pontiac Trans Sport |
| Attributes | |
| ABS Tone Ring Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Construction | Full Cast |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Discard Thickness | 24.30 mm, 24.30mm |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708305030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 114.30 mm, 4.50 in. |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nominal Thickness | 1.03 in., 26.20 mm |
| Outside Diameter | 10.20 in., 260.00 mm |
| Overall Height | 2.00 in., 51.00 mm |
| Position | Front |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Style | OE |
| Surface Type | Smooth |
| Warranty Time | 90 |
| GTIN | 00889906423089 |