EVOLUTION GENUINE GEOMET FULLY COATED ROTORS
PowerStop Evolution Coated rotors are a direct bolt-on replacement for factory equipment. Fully coated using Genuine GEOMET rust preventative coating; treated with a thin layer of Genuine GEOMET 360 coating to protect against rust and corrosion without influencing the vehicle's braking performance. Manufactured to original equipment specifications for fitment, weight, vane count, and performance.
PowerStop Evolution Coated rotors are a direct bolt-on replacement for factory equipment. Fully coated using Genuine GEOMET rust preventative coating; treated with a thin layer of Genuine GEOMET 360 coating to protect against rust and corrosion without influencing the vehicle's braking performance. Manufactured to original equipment specifications for fitment, weight, vane count, and performance.
- EVO Coat Rust Preventative Coating
- Cast And Machined To Industry Leading Specifications
- OEM Vane Configuration And Weight
- Precision Machined To Ensure Parallelism
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-2005 | Buick Century |
| 1992-2005 | Buick LeSabre |
| 1991-1996 | Buick Park Avenue |
| 1997-2004 | Buick Regal |
| 1992-1993 | Buick Riviera |
| 1995-1996 | Buick Riviera |
| 1993 | Cadillac Allante |
| 1990-1993 | Cadillac Commercial Chassis |
| 1990-1996 | Cadillac DeVille |
| 1992-1996 | Cadillac Eldorado |
| 1990-1992 | Cadillac Fleetwood |
| 1992-1996 | Cadillac Seville |
| 1993-1997 | Chevrolet Camaro |
| 1992-1996 | Chevrolet Lumina APV |
| 1997-2005 | Chevrolet Venture |
| 1992-1999 | Oldsmobile 88 |
| 1991-1996 | Oldsmobile 98 |
| 1995-1996 | Oldsmobile Aurora |
| 1998-2002 | Oldsmobile Intrigue |
| 1996-1999 | Oldsmobile LSS |
| 1992-2004 | Oldsmobile Silhouette |
| 1992 | Oldsmobile Toronado |
| 1992-2005 | Pontiac Bonneville |
| 1993-1997 | Pontiac Firebird |
| 1997-2003 | Pontiac Grand Prix |
| 1999-2005 | Pontiac Montana |
| 1992-1998 | Pontiac Trans Sport |
| Attributes | |
| ABS Tone Ring Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Construction | Full Cast |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Discard Thickness | 30.60 mm, 30.60mm |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708305030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 118.00 mm, 4.60 in. |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nominal Thickness | 1.27 in., 32.30 mm |
| Outside Diameter | 10.90 in., 278.00 mm |
| Overall Height | 2.00 in., 52.00 mm |
| Position | Front |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Style | OE |
| Surface Type | Smooth |
| Warranty Time | 90 |
| GTIN | 00889906300953 |