EVOLUTION GENUINE GEOMET FULLY COATED ROTORS
Power Stop Evolution Coated rotors are a direct bolt-on replacement for factory equipment. Fully coated using Genuine GEOMET rust preventative coating; treated with a thin layer of Genuine GEOMET 360 coating to protect against rust and corrosion without influencing the vehicle's braking performance. Manufactured to original equipment specifications for fitment, weight, vane count, and performance.
Power Stop Evolution Coated rotors are a direct bolt-on replacement for factory equipment. Fully coated using Genuine GEOMET rust preventative coating; treated with a thin layer of Genuine GEOMET 360 coating to protect against rust and corrosion without influencing the vehicle's braking performance. Manufactured to original equipment specifications for fitment, weight, vane count, and performance.
- EVO Coat Rust Preventative Coating
- Cast And Machined To Industry Leading Specifications
- OEM Vane Configuration And Weight
- Precision Machined To Ensure Parallelism
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2017-2018 | Audi A4 |
| 2017-2022 | Audi A4 allroad |
| 2024 | Audi A4 allroad |
| 2017-2021 | Audi A4 Quattro |
| 2018-2022 | Audi A5 Quattro |
| 2024 | Audi A5 Quattro |
| 2018-2024 | Audi A5 Sportback |
| 2014-2018 | Audi A6 |
| 2020-2022 | Audi A6 allroad |
| 2024 | Audi A6 allroad |
| 2012-2022 | Audi A6 Quattro |
| 2024 | Audi A6 Quattro |
| 2012-2018 | Audi A7 Quattro |
| 2019-2024 | Audi A7 Sportback |
| 2013-2014 | Audi A8 Quattro |
| 2013-2024 | Audi Q5 |
| 2020-2024 | Audi Q5 PHEV |
| 2021-2024 | Audi Q5 Sportback |
| 2011-2024 | Audi S4 |
| 2011-2024 | Audi S5 |
| 2018-2024 | Audi S5 Sportback |
| 2014-2024 | Audi SQ5 |
| 2021-2024 | Audi SQ5 Sportback |
| 2015-2021 | Porsche Macan |
| Attributes | |
| ABS Tone Ring Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Construction | Full Cast |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Discard Thickness | 0.79 in., 20.00 mm |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708305030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 112.00 mm, 4.40 in. |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nominal Thickness | 0.87 in., 22.00 mm |
| Outside Diameter | 13.00 in., 330.00 mm |
| Overall Height | 1.40 in., 36.10 mm |
| Position | Rear |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Style | OE |
| Surface Type | Smooth |
| Warranty Time | 90 |
| GTIN | 00889906307884 |