EVOLUTION GENUINE GEOMET FULLY COATED ROTORS
Power Stop Evolution Coated rotors are a direct bolt-on replacement for factory equipment. Fully coated using Genuine GEOMET rust preventative coating; treated with a thin layer of Genuine GEOMET 360 coating to protect against rust and corrosion without influencing the vehicle's braking performance. Manufactured to original equipment specifications for fitment, weight, vane count, and performance.
Power Stop Evolution Coated rotors are a direct bolt-on replacement for factory equipment. Fully coated using Genuine GEOMET rust preventative coating; treated with a thin layer of Genuine GEOMET 360 coating to protect against rust and corrosion without influencing the vehicle's braking performance. Manufactured to original equipment specifications for fitment, weight, vane count, and performance.
- EVO Coat Rust Preventative Coating
- Cast And Machined To Industry Leading Specifications
- OEM Vane Configuration And Weight
- Precision Machined To Ensure Parallelism
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2014-2016 | BMW 228i |
| 2015-2016 | BMW 228i xDrive |
| 2017-2021 | BMW 230i |
| 2017-2021 | BMW 230i xDrive |
| 2016-2018 | BMW 320i |
| 2016-2018 | BMW 320i xDrive |
| 2014 | BMW 328d xDrive |
| 2012-2016 | BMW 328i |
| 2014-2015 | BMW 328i GT xDrive |
| 2013-2016 | BMW 328i xDrive |
| 2017-2018 | BMW 330i |
| 2017-2019 | BMW 330i xDrive |
| 2012-2015 | BMW 335i |
| 2014-2016 | BMW 335i GT xDrive |
| 2013-2015 | BMW 335i xDrive |
| 2016-2018 | BMW 340i |
| 2017-2019 | BMW 340i GT xDrive |
| 2016-2018 | BMW 340i xDrive |
| 2014-2016 | BMW 428i |
| 2015-2016 | BMW 428i Gran Coupe |
| 2014-2016 | BMW 428i xDrive |
| 2015-2016 | BMW 428i xDrive Gran Coupe |
| 2017-2020 | BMW 430i |
| 2017-2020 | BMW 430i Gran Coupe |
| 2017-2020 | BMW 430i xDrive |
| 2017-2020 | BMW 430i xDrive Gran Coupe |
| 2014-2016 | BMW 435i |
| 2015-2016 | BMW 435i Gran Coupe |
| 2014-2016 | BMW 435i xDrive |
| 2015-2016 | BMW 435i xDrive Gran Coupe |
| 2017-2020 | BMW 440i |
| 2017-2020 | BMW 440i Gran Coupe |
| 2017-2020 | BMW 440i xDrive |
| 2017-2020 | BMW 440i xDrive Gran Coupe |
| 2013-2015 | BMW ActiveHybrid 3 |
| 2014-2016 | BMW M235i |
| 2015-2016 | BMW M235i xDrive |
| 2017-2021 | BMW M240i |
| 2017-2021 | BMW M240i xDrive |
| Attributes | |
| ABS Tone Ring Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Construction | Full Cast |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Discard Thickness | 1.12 in., 28.40 mm |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708305030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 120.00 mm, 4.70 in. |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nominal Thickness | 1.19 in., 30.20 mm |
| Outside Diameter | 13.40 in., 339.90 mm |
| Overall Height | 2.90 in., 73.40 mm |
| Position | Front |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Style | OE |
| Surface Type | Smooth |
| Warranty Time | 90 |
| GTIN | 00889906423928 |