EVOLUTION DRILLED/SLOTTED ROTORS (PAIR)
PowerStop drilled and slotted rotors provide a bolt-on upgrade for improved brake cooling and performance. Precision cross-drilled for maximum cooling and maximum performance during extreme conditions; rounded slots sweep away gasses, dust, and moisture to keep a clean friction contact patch on the rotor surface. With a direct OE fit, there are no special modifications needed.
PowerStop drilled and slotted rotors provide a bolt-on upgrade for improved brake cooling and performance. Precision cross-drilled for maximum cooling and maximum performance during extreme conditions; rounded slots sweep away gasses, dust, and moisture to keep a clean friction contact patch on the rotor surface. With a direct OE fit, there are no special modifications needed.
- Improve Stopping Distance w/ More Pad Bite
- Tru-Cast Precision Machined For Exact OE Fit
- Oversized Drill Holes Reduce Brake Temperature
- Counter-Sunk To Resist Stress Risers And Cracking
- Improved Wet Weather Braking
- Corrosion Resistant Gold Zinc Plating
- Get More Pad Bite And Increased Safety
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2019-2021 | Audi A8 Quattro |
| 2024 | Audi A8 Quattro |
| 2019-2023 | Audi e-tron Quattro |
| 2022-2023 | Audi e-tron S |
| 2022-2023 | Audi e-tron S Sportback |
| 2020-2021 | Audi e-tron Sportback |
| 2023 | Audi e-tron Sportback |
| 2017-2024 | Audi Q7 |
| 2019-2024 | Audi Q8 |
| 2024 | Audi Q8 e-tron |
| 2024 | Audi Q8 e-tron Sportback |
| 2020-2024 | Audi S6 |
| 2020 | Audi S7 |
| 2020-2024 | Audi S7 Sportback |
| 2020-2021 | Audi S8 |
| 2023-2024 | Audi S8 |
| 2020-2024 | Audi SQ7 |
| 2020-2024 | Audi SQ8 |
| 2024 | Audi SQ8 e-tron |
| 2024 | Audi SQ8 e-tron Sportback |
| Attributes | |
| ABS Tone Ring Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Construction | Full Cast |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Discard Thickness | 1.02 in., 26.00 mm |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708305030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 112.00 mm, 4.41 in. |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nominal Thickness | 1.10 in., 27.91 mm |
| Outside Diameter | 13.77 in., 349.70 mm |
| Overall Height | 1.43 in., 36.22 mm |
| Position | Rear |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Style | Drilled And Slotted |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Warranty Time | 90 |
| GTIN | 00889906518273 |