EVOLUTION DRILLED/SLOTTED ROTORS (PAIR)
PowerStop drilled and slotted rotors provide a bolt-on upgrade for improved brake cooling and performance. Precision cross-drilled for maximum cooling and maximum performance during extreme conditions; rounded slots sweep away gasses, dust, and moisture to keep a clean friction contact patch on the rotor surface. With a direct OE fit, there are no special modifications needed.
PowerStop drilled and slotted rotors provide a bolt-on upgrade for improved brake cooling and performance. Precision cross-drilled for maximum cooling and maximum performance during extreme conditions; rounded slots sweep away gasses, dust, and moisture to keep a clean friction contact patch on the rotor surface. With a direct OE fit, there are no special modifications needed.
- Improve Stopping Distance w/ More Pad Bite
- Tru-Cast Precision Machined For Exact OE Fit
- Oversized Drill Holes Reduce Brake Temperature
- Counter-Sunk To Resist Stress Risers And Cracking
- Improved Wet Weather Braking
- Corrosion Resistant Gold Zinc Plating
- Get More Pad Bite And Increased Safety
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2006-2013 | Audi A3 |
| 2015-2020 | Audi A3 |
| 2006-2013 | Audi A3 Quattro |
| 2015-2018 | Audi A3 Quattro |
| 2016-2018 | Audi A3 Sportback e-tron |
| 2015-2018 | Audi Q3 |
| 2015-2018 | Audi Q3 Quattro |
| 2008-2009 | Audi TT |
| 2009-2022 | Audi TT Quattro |
| 2012-2017 | Volkswagen Beetle |
| 2009-2017 | Volkswagen CC |
| 2007-2016 | Volkswagen Eos |
| 2017-2019 | Volkswagen Golf Alltrack |
| 2017-2018 | Volkswagen Golf SportWagen |
| 2006-2018 | Volkswagen GTI |
| 2006-2018 | Volkswagen Jetta |
| 2006-2010 | Volkswagen Passat |
| 2012-2022 | Volkswagen Passat |
| 2023-2024 | Volkswagen Taos |
| 2009-2017 | Volkswagen Tiguan |
| 2017-2018 | Volkswagen Tiguan Limited |
| Attributes | |
| ABS Tone Ring Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Construction | Full Cast |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Discard Thickness | 0.87 in., 22.00 mm |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708305030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 112.10 mm, 4.40 in. |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nominal Thickness | 22.00 in., 24.80 mm |
| Outside Diameter | 12.30 in., 312.00 mm |
| Overall Height | 1.90 in., 49.30 mm |
| Position | Front |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Style | Drilled And Slotted |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Warranty Time | 90 |
| GTIN | 00792088557605 |