EVOLUTION DRILLED/SLOTTED ROTORS (PAIR)
PowerStop drilled and slotted rotors provide a bolt-on upgrade for improved brake cooling and performance. Precision cross-drilled for maximum cooling and maximum performance during extreme conditions; rounded slots sweep away gasses, dust, and moisture to keep a clean friction contact patch on the rotor surface. With a direct OE fit, there are no special modifications needed.
PowerStop drilled and slotted rotors provide a bolt-on upgrade for improved brake cooling and performance. Precision cross-drilled for maximum cooling and maximum performance during extreme conditions; rounded slots sweep away gasses, dust, and moisture to keep a clean friction contact patch on the rotor surface. With a direct OE fit, there are no special modifications needed.
- Improve Stopping Distance w/ More Pad Bite
- Tru-Cast Precision Machined For Exact OE Fit
- Oversized Drill Holes Reduce Brake Temperature
- Counter-Sunk To Resist Stress Risers And Cracking
- Improved Wet Weather Braking
- Corrosion Resistant Gold Zinc Plating
- Get More Pad Bite And Increased Safety
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2008-2012 | INFINITI EX35 |
| 2013 | INFINITI EX37 |
| 2011-2012 | INFINITI G25 |
| 2005-2008 | INFINITI G35 |
| 2009-2013 | INFINITI G37 |
| 2006-2010 | INFINITI M35 |
| 2012-2013 | INFINITI M35h |
| 2011-2013 | INFINITI M37 |
| 2006-2010 | INFINITI M45 |
| 2011-2013 | INFINITI M56 |
| 2015 | INFINITI Q40 |
| 2014-2019 | INFINITI Q70 |
| 2015-2019 | INFINITI Q70L |
| 2014-2015 | INFINITI QX50 |
| 2014-2017 | INFINITI QX70 |
| 2006-2009 | Nissan 350Z |
| 2009-2019 | Nissan 370Z |
| 2006-2014 | Nissan Maxima |
| 2016-2022 | Nissan Maxima |
| 2006-2007 | Nissan Murano |
| 2012-2014 | Nissan Murano |
| Attributes | |
| ABS Tone Ring Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Construction | Full Cast |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Discard Thickness | 1.02 in., 26.00 mm |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708305030 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 114.30 mm, 4.50 in. |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nominal Thickness | 26.00 in., 28.00 mm |
| Outside Diameter | 12.60 in., 319.50 mm |
| Overall Height | 1.90 in., 49.20 mm |
| Position | Front |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Style | Drilled And Slotted |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Warranty Time | 90 |
| GTIN | 00792088557728 |